Zihin haritalarında Rize Cumhuriyet Caddesi
At the mind of maps, Rize Republic Street
  1. Tez No: 552761
  2. Yazar: ZELİHA BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Coğrafya içerisinde önemli bir çalıĢma alanı olan davranıĢsal coğrafya, insanların; ilgileri, istekleri, ihtiyaçları, deneyimleri, sosyo-kültürel altyapısı, cinsiyeti, yaĢı, eğitim seviyesi, bilinçlenme düzeyi ve ilgi alanlarındaki farklılıklardan hareketle yaĢadıkları çevreyi nasıl algıladığını ve algılarında etkili olan faktörlerin neler olduğunu inceler. AlıĢveriĢ mekânları, insan ve mekân arasındaki etkileĢimin en yoğun olduğu yerlerdendir. Bu mekânlar Ģehirde yaĢayan insanların zihninde farklı Ģekilde kendisini göstermektedir. Ġnsanların edindikleri deneyimler ve ilgileri doğrultusunda zihinlerinde algısal olarak oluĢturdukları mekânsal Ģemaları ifade etmede en etkili yolu zihin haritaları oluĢturur. Bu çalıĢmada, Rize‟nin en önemli caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi‟nin, Ģehirde yaĢayan farklı niteliklere sahip nüfus grupları tarafından nasıl algılandığını, bu algılarına etki eden faktörlerin neler olduğunu, bu nüfus gruplarının algısal birlikteliklerinin ve algısal farklılıklarının neler olduğunu zihin haritaları yoluyla ortaya koymaya çalıĢılmıĢtır. AraĢtırma kapsamında esnaf, memur, lise ve üniversite öğrencileri, ev kadınları, Eğitimcilerden oluĢan 246 kiĢiye anket ve taslak haritada boĢluk doldurma yöntemi uygulanmıĢtır. Elde edilen bilgiler istatistiksel yöntemlerle sayısallaĢtırılarak, tablo ve grafiklere aktarılmıĢ ve zihin haritaları oluĢturulmuĢtur. Ardından bulgular yorumlanarak, Cumhuriyet Caddesi‟nin Ģehirde yaĢayanların zihin haritalarında ne Ģekilde yer ettiği ortaya konmuĢtur.
Özet (Çeviri)
Behavioral geography, which is an important area of study in the geography, examines how people perceive the environment they live in from the differences in their interests, desires, needs, experiences, socio-cultural background, gender, age, education level, level of awareness and interests and the factors that affect their perceptions. Shopping spaces are the places where the interaction between human and space is most intense. These places are different in people‟s minds that living in the city. The most effective way to express the spatial schemas that people create perceptually in their minds in line with their experiences and interests is mind maps. In this study, it is aimed to explain how Cumhuriyet Street, which is one of the most important streets in Rize, is perceived by the population groups with different qualifications living in the city and what factors affect these perceptions, and perceptual differences of these population groups through mind maps. In the scope of the research, questionnaire and gap filling method was applied to 246 people consisting of craftsmen, officals, high school and university students, housewives and educators. The obtained information was digitized by statistical methods, transferred to tables and graphics and mind maps were created. Then, by interpreting the findings, it was revealed how Cumhuriyet Street was located in the mind maps of the inhabitants of the city.