Çocuk acil hastaları ebeveynlerinin akılcı ilaç kullanımı ve sağlık okuryazarlığı
Rational drug use and adult health literacy of children emergency patients
- Tez No: 552760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ; Bu araştırmanın amacı, hastaneye başvuran ebeveynlerin akılcı ilaç kullanımıyla ilgili farkındalıklarının sağlık okuryazarlığı düzeylerine göre incelenmesidir. GEREÇ- yÖNTEM; Tanımlayıcı, kesitsel nitelikte olan bu çalışma, 01-31 Temmuz 2017 tarihleri arasında TOGÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Çocuk Acile başvuran çocukların anne babaları üzerinde yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından araştırma hakkında bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ebeveynlerle yüz yüze görüşülerek, anket yoluyla elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak, sayı (n) ve yüzde (%), gruplar arası karşılaştırmalarda ise Ki kare testi, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
GOAL; The aim of this study was to examine the awareness of parents who applied to the hospital about rational drug use according to their health literacy levels. MATERIAL-METHOD; This descriptive, cross-sectional study was conducted on the parents of children who applied to the Pediatric Emergency Department at TOGÜ Health Research and Application Center between 01-31 July 2017. In the face-to-face interviews with the parents who were informed about the research voluntarily by the researcher, the number (n) and percentage (%) were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data obtained through the questionnaire, and Chi-square test was used to compare the difference between the two means Significance Test and One Way Analysis of Variance were used.