Finansal istikrar ve reel ekonomi arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between financial stability and the real economy: Example of Turkey
- Tez No: 552767
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Çalışmada finansal istikrarı temsil eden aylık ve çeyreklik finansal istikrar endeksleri farklı metodolojilerle oluşturulmuştur. Çeyreklik toplu finansal istikrar endeksi ile reel ekonomiyi temsil eden yatırım harcamaları ve reel GSYH arasındaki ilişki 2004Q1-2017Q4 dönemine yönelik değerlendirilmiştir. İlgili dönemde finansal istikrarın reel ekonomik istikrarı pozitif yönlü etkilediği kuvvetli bulgularla ortaya konmuştur. Toplu finansal istikrarı oluşturan alt kalemler ile reel ekonomiyi temsil eden değişkenler arasındaki nedensellikler tartışılmıştır. İlişkide cari denge, mevduat başına krediler ve risk ağırlıklı kalemler başına yasal özkaynaklar en hassas kalemlerdir. CAMELS kalemleri ile reel ekonomi arasındaki ilişkide bankacılık istikrarına yönelik tartışılmıştır. Sermaye ve likidite kalemlerinin reel ekonomi üzerinde en hassas kalemler olduğu ortaya çıkmıştır. Aylık dönemde ise, aylık finansal istikrar endeksi ile sanayi üretim endeksi arasındaki ilişki 2003M1-2017M12 dönemi için değerlendirilmiştir. Uzun dönemde finansal istikrarın sanayi üretimi üzerinde pozitif yönlü etkisi ortaya konmuştur. İlgili dönemde finansal istikrarsızlığın reel ekonomik istikrarsızlığa yol açtığına yönelik kuvvetli bulgulara ulaşılmıştır. Aylık finansal istikrar alt kalemleri ile sanayi üretimi arasındaki nedensellikler tartışılmıştır. Aracılık fonksiyonunu oluşturan alt kalemler sanayi üretimini en çok etkileyen bileşenlerdir.
Özet (Çeviri)
Monthly and quarterly financial stability indices representing financial stability are formed by different methodologies at the study. The relationship between the aggregate financial stability index and the real economy are evaluated for the period of 2004Q1-2017Q4. It is seen that real economic stability has been positively affected by financial stability at the related period. The causality between the sub-items of aggregate financial stability and the variables representing the real economy are discussed. The current account balance, the cash credits per deposit, and the regulatory capital per the risk-weighted assets are the most sensitive items for the relationship. The relationship between CAMELS items and real economy is discussed with respect to banking stability. Capital and liquidity items are the most sensitive items over the real economy. Then, the relationship between the monthly financial stability index and the industrial production index is evaluated for the period of 2003M1-2017M12. Financial stability has been positively impacted by industrial production in the long run. It is seen that financial instability leads to real economic instability with powerful evidence at the relevant period. The causality between monthly financial stability sub-items and industrial production is discussed. Sub-items of intermediary function are the most sensitive components on industrial production.