Foreign direct investment and macroeconomic stability: The Turkish case
Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve makroekonomik istikrar: Türkiye örneği
  1. Tez No: 407784
  2. Yazar: MERVE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile makroekonomik istikrar arasındaki ilişki 2003:Ocak – 2015:Nisan yılları arası aylık veriler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada makroekonomik istikrarı temsilen iki değişken göz önüne alınmıştır. Bunlardan ilki reel sektörde istikrarı temsil etmek üzere enflasyon oranı, ikincisi ise finansal sektörde istikrarı temsil etmek üzere reel döviz kurudur. Bu değişkenlere ek olarak; piyasa büyüklüğü, dış ticarete açıklık ve finansal gelişme değişkenleri birer aktarma kontrol değişkeni olarak modele dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılan ampirik yöntemler; birim kök testi, eşbütünleşme testi, VECM modeli ve Granger nedensellik testidir. Elde edilen ampirik bulgulara göre, enflasyon oranı ve reel döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar, doğrudan yabancı yatırım girişleri üzerinde negatif ve kalıcı bir etkiye sahiptir. Reel ve finansal piyasalarda gözlenen istikrarsızlıklar ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırım miktarını ters yönde etkilemektedir. Bu nedenle doğrudan yabancı yatırım çekmek için gerekli potansiyele sahip olan ve daha çok doğrudan yabancı yatırım çekmeyi amaçlayan Türkiye, bu değişkenler üzerinde istikrarı sağlamak durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between foreign direct investment (FDI) and macroeconomic stability for Turkey. To represent the macroeconomic stability, two main variables are examined. The first of these is inflation rate that represents the economic stability in real sector and the second one is real exchange rate representing the stability in the financial sector. In addition to these variables; market size, openess to trade and financial development variables are used as control-transmission variables. Used data are mothly and include the term from 2003 January to 2015 April. Emprical methods used in the study are unit root tests, cointegration analyses, VECM model and Granger causalitytest. Obtained emprical results show that fluctuations in inflation and real exchange rate have a negative and permanent effect on FDI which means that instabilities occured in real and financial markets negatively affect the inward FDI. Therefore, Turkey which has enough potential to attract FDI, has to provide stabilitiy in its macroeconomic indicators to attract more amount of FDI.