Uşak'taki geleneksel meslekler üzerine halk bilimsel bir inceleme
A folkloric research on traditional works in Uşak
  1. Tez No: 552811
  2. Yazar: GÖKHAN ORHANTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geleneksel meslekler, eski dönemlerden beri varlığını koruyan, bireysel yaratıcılığın ön planda olduğu, kendi içinde belirli ritüellerin ve geleneklerin bulunduğu, aktarımı genellikle usta-çırak ilişkisiyle sağlanan, ve toplum tarafından kabul görmüş olan meslekler olarak tanımlanabilir. Bu meslekler, toplumların kültürel kimliğinin canlılığını sürdürebilmesi açısından önemli öğelerden birisidir.“Uşak'taki Geleneksel Meslekler Üzerine Halk Bilimsel Bir İnceleme”adlı çalışmada Uşak ilinde yapılmakta olan geleneksel meslekler tespit edilmiştir. Geleneğin ustalarıyla yapılan görüşmeler neticesinde bu mesleklerin sürdürülebilmesi için yapılması gereken hususlar üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın tanımı, amacı ve öneminden bahsedilmiş, kapsam ve sınırlılıklar belirlenmiş ve çalışmanın yapılacağı Uşak ili hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde çalışmamızı oluştururken başvurduğumuz akademik kaynakların kısa tanıtımı yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde araştırmamız sırasında kullanacağımız yöntem ve gereçlerden söz edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise gelenek ve küreselleşmeden söz edilirken ulaşılan geleneksel meslekler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmamız geleneksel unsurların saklanarak değil yaşatılarak korunması gerektiği ilkesine bağlı kalınarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional professions can be defined as professions that have existed since ancient times, where individual creativity is in the foreground, there are certain rituals and traditions within itself, whose transfer is generally provided by master-apprentice relationship and accepted by society. These professions are one of the important elements for the survival of the cultural identity of the societies. In the study titled Halk A Folk Scientific Study on Traditional Occupations in Uşak ", traditional occupations in Uşak were determined. As a result of the interviews with the masters of the tradition, inferences were made on the issues that should be done in order to maintain these professions. Our study consists of three parts. In the introduction part, the definition, aim and importance of the study is mentioned, the scope and limitations are determined and information is given about Uşak province where the study will be conducted. In the first part, the academic resources that we used to create our study were briefly introduced. In the second part of the study, the methods and materials we will use during our research are mentioned. In the third and last part, information about traditional occupations is mentioned while mentioning tradition and globalization. Our study is based on the principle that traditional elements should be preserved by keeping, not by hiding.