Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nde bulunan 2038 ve 2029 envanter numaralı halı motiflerinin incelenmesi ve güncel takı tasarımları.
Examination of carpet motifs with inventory numbers 2038 and 2029 located in the Ankara Foundation Museum and contemporary jewelry designs.
- Tez No: 998238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL KARTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi koleksiyonunda yer alan 2038 ve 2029 envanter numaralı Kırşehir ve Uşak halılarının motiflerini inceleyerek bu motiflerin günümüz takı tasarımlarına aktarılmasını konu edinmektedir. Araştırmada, halı ve takı sanatlarının Anadolu kültüründeki tarihsel gelişimi, sembolik anlamları ve sanatsal özellikleri ele alınarak, bu iki geleneksel sanat dalı arasındaki estetik, biçimsel ve sembolik ortaklıklar ortaya konulmuştur. Öncelikle halı kültürünün tarihsel süreçteki yeri, Anadolu halıcılığının karakteristik özellikleri, müzecilik anlayışı ve takı sanatının gelişimi incelenmiştir. Daha sonra, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'ndeki iki özgün halı örneği motif çözümlemeleriyle birlikte analiz edilmiştir. Bu motifler biçim, renk, üslup ve sembolizm yönünden değerlendirilerek araştırmacı tarafından önce elle etüt edilerek stilize edilmiş, ardından bu sanatsal veriler takı tasarım prensipleri doğrultusunda güncel ve somut ürün tasarımlarına dönüştürülmüştür. Araştırma, geleneksel motiflerinin modern tasarım anlayışıyla yeniden yorumlanması sayesinde kültürel mirasın çağdaş bağlamda yaşatılabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda geçmişte yer alan el sanatları ile günümüz tasarım yaklaşımları arasında sanatsal bir köprü kurulup, kültürel sürekliliğin korunması ve yeni nesillere aktarılması amaçlanmaktadır. Tez, aynı zamanda müze koleksiyonlarındaki somut kültürel varlıkların tasarım disiplini açısından yeniden değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Motiflerin takı sanatında kullanılmasıyla hem geleneksel sembolizmin korunması hem de yenilikçi sanat anlayışlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the motifs of Kırşehir and Uşak carpets with inventory numbers 2038 and 2029 in the collection of Ankara Foundation Works Museum and focuses on the transfer of these motifs to contemporary jewelry designs. This research examines the historical development, symbolic meanings, and artistic characteristics of carpet and jewelry art in Anatolian culture, revealing the aesthetic, formal, and symbolic commonalities between these two traditional art forms. First, the place of carpet culture in the historical process, the characteristic features of Anatolian carpet weaving, the concept of museology, and the development of jewelry art are investigated. Then, two original carpet examples from the Ankara Foundation Works Museum are analyzed along with their motif analyses. These motifs are evaluated in terms of form, color, style, and symbolism, first stylized by hand study by the researcher, and then transformed into contemporary and tangible product designs in accordance with jewelry design principles. The research demonstrates that cultural heritage can be preserved in a contemporary context through the reinterpretation of traditional motifs with modern design principles. In this context, the aim is to create an artistic bridge between past handicrafts and present-day design approaches, thereby preserving cultural continuity and passing it on to future generations. This thesis also contributes to the re-evaluation of tangible cultural assets in museum collections from the perspective of design discipline. The aim is to both preserve traditional symbolism and develop innovative artistic approaches by using motifs in jewelry art.