Perakendezincirlerinin bulundukları yerel ekonomiye ve esnaf üzerinde etkisi ve Uşak ili örneği
Effects of retail chain stores on local economy and tradesmen and Uşak case
- Tez No: 219396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ŞAHİN GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Perakendecilik sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı bir değişim geçirmektedir. Bu hızlı değişim olumlu ve olumsuz bazı etkiler göstermektedir. Modern perakendeciliğin gelişmesi ve geleneksel perakendeciliğin giderek azalması tüketicilere genelde olumlu etkiler göstermektedir. Ancak halen çok fazla kişinin istihdam edildiği geleneksel perakendeciler ise bu değişimden olumsuz yönde etkilenmektedirler. Geleneksel perakendeciler satın alma, lojistik gibi bazı alanlarda kendi aralarında işbirliğine giderek ve bazı ürünlerde uzmanlaşarak bu olumsuz etkiyi azaltabileceklerdir. Geleneksel tarafın temsilcileri hazırlanan yasa tasarısının bir an önce hayata geçirilmesini beklemektedirler. Ancak Uşak Merkez ilçede anket uyguladığımız 220 küçük işletme sahibinin %37,7'si 5 yıldır Türkiye gündeminde olan bu yasadan haberleri olmadığını belirtmişlerdir. Anket çalışmasının sonuçları ayrıca Uşak'taki küçük işletmelerin büyük ölçekli perakendecilerden olumsuz etkilendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Retail sector is changing in Turkey like all over the world. This evolution brings positive and negative impacts. The development of modern retailing and the regression of the traditional retailing generally effect the consumers positively. But the traditional retailers those are still employing a huge group of people are being effected negatively from modern retailers. Traditional retailers will be able to decrease this negative effect by going into a cooperation on their own and by being specialized. Deputy of the traditional side are waiting for the new law to be implemented. But 37,7 percent of the 220 small business owners in Usak which we have applied the survey stated that they are not aware of this law draft. The results of the survey also showed that the small businesses in Usak had been effected negatively from the big retailers .