Measurement of the splice loss, speed of light transmission and calculation of some optical parameters of fibre optic cables
- Tez No: 55283
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET İŞIK KAYBININ ÖLÇÜLMESİ, KABLO İÇİNDE İŞİK HIZININ ÖLÇÜLMESİ VE FİBER OPTİK KABLOLARIN BAZİ OPTİK PARAMETRELERİNİN HESAPLANMASI AYGÖRDÜ Gürhan Yüksek Lisans Tezi, Fizik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi:.Doç.Dr. Meral HOŞCAN MAYIS 1996 Tez üç farklı çalışmayı içermektedir. Birincisi, fibre kabloların içindeki yarıklardan (splice) meydana gelen kayıpların gerçek değerinin hesaplanmasıdır. Kabtolardaki bu kayıplar MW910 -C aleti ile ölçülmüştür. Aletin çalışma prensibinden dolayı bazı hatalar oluşmaktadır. Bu hatalar en küçük kareler yöntemini kullanarak hesaplanmıştır. Grafikler ve veriler Gaziantep PTTsinden sağlanmıştır. İkinci çalışma, fibre kablolardan geçen ışık hızının ölçülmesi ve kırılma hızının hesaplanmasıdır. Üçüncü çalışma, fibre kabloların bazı optik parametrelerinin değerlerinin hesaplanması: Sayısal açıklık (numerical aperture), atma sayısı (number of modes guided), Kesme dalga boyu (cut-off wavelength), toplam iç yansıma açısı (critical angle of total internal reflection) vb. dir. Turbo Pascal 7.0 bilgisayar dili kullanılarak hesaplamalar için bir program geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fiber kablo, ışık kayıb», kablo içerisindeki ışık hızı, bağlantı kaybı. Z
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT OF THE SPLICE LOSS, SPEED OF LIGHT TRANSMISSION AND CALCULATION OF SOME OPTICAL PARAMETERS OF FIBRE OPTIC CABLES AYGÖRDÜ Gürhan M.S. in Physic Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr Meral HOŞCAN MAY 1996 This thesis contains three difference studies. First of them is the measurement of the true value of splice loss of fibre cables. The splice loss of the fibre cables has been measured by the equipment MW910-C. Because of the principle operation of aparatus MW910-C some errors can be occured. These errors have been determined by the least squares method. The graphs and data have been obtained from Gaziantep's PTT. The second study is the measurement of the speed of light transmission in the fibre cable and determination of Its refractive index The third study is the calculation of some optical parameters of fibre optic cables which are the numerical aperture, number of modes guided, cut - off wavelength, critical angle of total internet reflection, specific acceptance angle and normalized frequency. A computer program developed for each calculation in TURBO PASCAL 7-0 language. Key words : Fibre optic cable, splice of fibre, attenuation of fibre, speed of light in fibre cable, splice loss.