Kuzey Anadolu Fay Zonunu içeren Orta ve Doğu Anadolu Bölgesi için yeni bir azalım ilişkisinin geliştirilmesi
Developing of a new attenuation relationship for the Central and Eastern Anatolian region including the North Anatolian Fault Zone
- Tez No: 552876
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN LÜTFİYE SAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, şimdiye kadar geliştirilmiş olan azalım ilişkisi bağıntılarına sismik moment, gerilme düşümü ile ana-öncü-artçı şok magnitüdleri gibi farklı parametreler ekleyerek ve veri sayısı arttırılarak Kuzey Anadolu Fayını (KAFZ) içeren Orta ve Doğu Anadolu Bölgesi için daha kapsamlı bir azalım ilişkisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için, 39º-42ºK enlemleri ve 30º-44ºD boylamları arasındaki bölgede 1999–2018 yılları arasında magnitüdü M 3.5 olan 646 depremden alınan toplamda 2598 ivme kaydı diğer deprem parametreleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında KAFZ boyunca konumlanan 245 farklı noktadaki ivme-ölçer istasyonundan alınan kuvvetli yer hareketi (PGA) kayıtları kullanılmıştır. İstasyonların bulunduğu lokal zemin koşulları genel tanımlamalarda kullanılan 30 m derinlik için ortalama kayma-dalgası hız değerlerine göre sınıflandırılmıştır. Oluşturulan veri seti ile istatistik yöntemler kullanılarak azalım ilişkisi modeli elde edilmiştir. Depremin pik yer ivmesinin (PGA) magnitüd, sismik moment, gerilme düşümü, uzaklık ve yerel zemin koşullarının bir fonksiyonu olarak elde edilmesinde matematiksel model olan çoklu ilişki yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, KAFZ'ı içeren Orta ve Doğu Anadolu bölgesi için yeni bir ivme azalım ilişkisi modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a more comprehensive attenuation relationship for Central and Eastern Anatolia region with North Anatolian Fault Zone (NAFZ) was tried to developed by adding different parameters such as seismic moment, stress drop and mainshock, foreshock and aftershock magnitudes and increasing the number of data. For this reason, a total of 2598 acceleration records taken from 646 earthquakes with magnitude M 3.5 in the region between the latitudes of 39º-42ºN and the longitudes of 30º-44ºE in the period from 1999 to 2018 were evaluated together with other earthquake parameters. Strong ground motion (PGA) records taken from accelerometers which were installed at 245 different locations in along the North Anatolian Fault Zone were used within the scope of the study. Local ground conditions where stations were located will be classified according to average slip-wave velocity values for 30 m depth used in general descriptions. Attenuation model was obtained by using statistical methods. The multi-relationship analysis method, which is the mathematical model will be used to obtain the peak ground acceleration (PGA) of the earthquake as a function of magnitude, seismic moment, stress drop, distance and local ground conditions. As a result, a new acceleration attenuation relationship model was developed for the Central and Eastern Anatolia region including the NAFZ.