Feriköy, Kurtuluş, Bomonti ve Duatepe mahallelerinde karşılaşılan az katlı Artdeco Akımına ait binaların cephe tipolojileri
Facade typologies of low-rise Artdeco Buildings faced in Feriköy, Kurtuluş, Bomonti and Duatepe neighborhoods
  1. Tez No: 552877
  2. Yazar: TOGAN TONG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. KAYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İstanbul'un Feriköy, Kurtuluş, Bomonti ve Duatepe mahallelerindeki çalışmaları kapsayan bu tez, bu mahalle-1 erdeki az katlı konutların mimari özelliklerine tipolojik bir ayırımla derinlik kazandırmayı amaçlamıştır. Bu arada 1920-1940 yılları arasındaki dönemde ülkemizde etkili olan Art Deco stilinin bölgedeki mimariye e.tk:tleri araştırıl­mıştır. Tezin ilk bölümünde, çağlar boyu İstanbul'un mekansal yapısının temel özellikleri ve konut bölgeleri ile 1900- 1940 yılları arasındaki dönemde ülkemizde etkili olan mimari akımlar incelenmiştir. İkinci bölümde, incelenen mahallelerdeki konut mimarisi ve bu konutların tipolojik ayırım ilkelerinden bahsedil­miştir. Ayrıca incelenen tüm konutların tipolojik ayırımı yapılarak, yapılar kendi içlerinde gruplandırılmıştır. Uçüncü bölümde, konu ile dolaylı olarak ilgili yapılar ele alınmıştır. Bunlardan özellikle bölgede çoğunlukta olan dini yapılardan, atölye yapılarından ve sanayi. yapılarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise, incelenen bölgedeki az katlı Rargir konutların degerlendirilmesi yapılarak, yapıların Art Deco stili ile baglantılı olan ortak özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis which contains the studies on Feriköy, Kurtuluış, Bonıont:L and Duatepe quart&rs in Istanbu.l aims to mak.e a typologic seperation about architectural characteristics of low storied hou.ses. Furthermore, .. the effects of the Art Deco style (between 1920-1940) on the arch:Ltecture of the district is studied. In the first chapter, the basic characteristics of Istanbul's residence districts, the residence zones and the architectural currents which have effected Turkey between 1900-1940 is studied. In the second chapter, residential architecture of the settlements is studied and the typological analysis of these houses is discussed. In the third chapter, other buildin&s in'the districts ( especially, Mosq ues and Ch urchs, Workshops and Industry buildings) are studied. In the last chapter, the evaluation of the low-rise maconry houses in the 􀁾ona is made and the common characteristics of these houses and Art Deco style are studied.