Cumhuriyet Üniversitesi, Numune, SSK ve DDY hastaneleri pediatri servislerinde yatan 6-12 yaş grubu çocukların I.M ve I.V enjeksiyona tepkilerinin saptanması
  1. Tez No: 5529
  2. Yazar: FERDA FARIMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
61 ÖZET Bu arattırma, hastanede yatan çocuklar için trav- matik ve ağrılı bir deneyim olan enjeksiyona tepkileri nin ve bu tepkilere etki eden etkenlerin saptanması a- macıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Arattırma örneklemini, 6-12 yaş grubunda olup, ken disine enjeksiyon uygulaması yapılan 100 çocuk oluştur muştur. Araştırma' verileri, hazırlanan bilgi formunun, ço-* cuklarla tek tek görüşülerek araştırmacı tarafından dol durulması ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler, a- raştırmacı tarafından elde değerlendirilmiş, değerlendir mede yüzdelik, Ki-kare ve Kolraogorov-Smiraov testi uygu lanmıştır. Enjeksiyonun ağrı ve acı veren, korkutucu bir uy gulama olması nedeniyle çocukların ağlama, batırma, kaç ma, erteleme, reddetme gibi tepkiler gösterdiği saptan mıştır. Tepkilerin çocukların yaşı, hastaneye daha önce ki yatışı ile etkilendiği ve ayrıca çocukların enjeksi yon uygulaması sırasında rahatlatıcı olarak belirledik leri fizik ortamın yaş ve cinsiyetle ilişkisi de ortaya çıkmıştır. Çocukların başetmede yetersiz kaldıkları enjeksi yon deneyiminde, hemşirenin tutumunun işleme verilen tepkiyi etkilemediği ancak hemşirelerden, kendilerine iyi davranmalarını istedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
62 S U M MARY The injection is a traumatic and painful experi ence for children hospitalized. This research was made as a descriptive in order to determine children's reac tions to the injection and the factors thet affects these reactions. 100 children, 6-12 years of a^e applied the injec tion were performed the sampling for this research. The inquirer interviewed with the children one by one and filled the information forms and the datum of the research were obtained from these forms. The obta ined datum were evaluated by hand by the inquirer and the percentage, the chi-square and Kolmogorov-Smirnov tests were applied in evaluation. It was determined that the children showed reac tions such as crying, escaping, delaying and refusing as the injection is a frightening application caused pain. It was faund that the reactions were affected by the ages of children and their hospitalization and the physical environment children wish is related to the age and sex during the application of injection. It was determined that the attitudes of the nurse did not affect the children's reaction to injection and the children who are inadequate to endure the pain of injection wanted the nurses to behave them in a good manner.