Muhasebe meslek mensuplarının web tabanlı muhasebe sistemleri hakkında bilgi ve yatkınlıklarının belirlenmesi: Afyonkarahisar örneği
Determination of information and prediction of web based accounting systems of accounting profession: research in Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 552914
  2. Yazar: BİLAL BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüz teknoloji seviyesinin oldukça yüksek olması ile birçok iş ve işlem internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Küreselleşme ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojisinin hızla gelişmesi muhasebe mesleği başta olmak üzere birçok mesleği etkilemiştir. Muhasebe meslek mensupları için bilgi ve iletişim teknolojisinde yaşanan gelişimin etkisi, faaliyet alanlarının genişlemesine, yeni çalışma alanlarının doğmasına ve kullanmış oldukları muhasebe programlarının gelişip değişmesine yol açmıştır. Web tabanlı muhasebe sistemleri, muhasebe meslek mensuplarının daha esnek, etkin ve verimli çalışabilmesi adına klasik muhasebe programlarının yerini alan yeni nesil muhasebe programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın konusunu, muhasebe meslek mensuplarının çalışma alanlarında yoğun olarak kullandıkları ve vazgeçilmez bir parçası olan muhasebe programlarından 'Web Tabanlı Muhasebe Sistemi' oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacını ise, Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensupları örnekleminden yola çıkarak, web tabanlı muhasebe sistemi hakkında muhasebe meslek mensuplarının kullanım düzeyinin hangi durumda olduğunu açıklamak, bilgi seviyesinin hangi düzeyde olduğunu belirlemek ve yatkınlıklarını tespit etmektir. Çalışmanın uygulama kısmında Afyonkarahisar'ın bütün ilçelerini kapsayan 188 muhasebe meslek mensubuna anket çalışması uygulanmış elde edilen verilerin testler ve analizleri SPSS 23.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ise, muhasebe meslek mensuplarının web tabanlı muhasebe sistemlerini büyük çoğunlukla kullandıkları, bilgi düzeyi ve yatkınlıklarının ise web tabanlı muhasebe sistemini kullananların kullanmayanlara göre yüksek seviyede olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With todays high technology level, many businnes transactions can be done easily and quickly over the internet. Along with globalization, the rapid development of information and communication technology has affected many professions especially accounting profession. The impact of developments in information and communication technology for professional accountants has lead to the expansion of the fields of activity, the emergence of new fields of work and the development and change of the accounting programs they have used. Web- based accounting systems, replacing the classical accounting programs, provide more flexible, effective and efficiend work fort he accountants, emerge as new generatiun accounting programs. The topic of the study is web-based accounting system, that is an indispensable part of accounting professionals. In this context, the aim of the study is to explain the state of the level of usage of the professional accountants about web-based accounting system and to determine the level of knowledge and their predispositions in Afyon province. In the application part of the study, a survey was applied to 188 accounting members in Afyonkarahisar and the data obtained from the survey was analyzet with a programme named SPSS. 23.0. According to the findings, it is concluded that professional accountants mostly use web based accounting systems and the level of knowledge and predispositions' who uses web based accounting systems is higher than those who don't use it.