From recipient to 'emerging' donor: The new trajectory of Turkish foreign aid
Yardım alan ülkeden 'yeni donör' ülkeye: Türkiye dış yardımının yeni yörüngesi
- Tez No: 552913
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN FUAT KEYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uluslararası sahnedeki“yeni”yardım bağışçılarının yakın zamanda ortaya çıkması, gerçek motivasyonları ve onların varlığının geleneksel yardım senaryosuna getireceği etkiler konusunda sorular doğurdu.“Yeni donörler”in rolü ve etkisi etrafında dönen tartışma gittikçe yoğunlaşıyor. Uluslararası yardım topluluğunda, bu yeni aktörler için farklı görüşler mevcut. İşbu nedenle, bu tez küresel yardım sistemini ve bu sistemdeki değişimleri gözden geçirerek; yükselen güç ve insani yardım yapan ülke olarak Türkiye'nin bu senaryodaki rolünü, ülkenin amaçlarını ve eski bir yardım alıcısı olduğu halde, bu yeni donör pozisyonunu inceleyecektir. İşbu tez Türkiye'nin bu yola çıkma konusundaki motivasyonlarını ve bu değişimin gerçekleştiği uluslararası ve yerel bağlamları analiz edecektir. Başka bir deyişle, bu çalışma Türkiye'nin insani yardım evrimi ile ilgilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent emergence of 'new' aid donors on the international scene has raised questions about their real motivations and the implications their presence will have on the traditional aid scenario. Hence, the debate over the role and the impact of“emerging donors”are becoming increasingly intense. There has been varying opinions towards those new actors of international aid community. This thesis, reviews the global aid system and its changes, having as focus the role of rising power and humanitarian state Turkey in this scenario, the country's motives, and the implications of the new role of Turkey as a new aid donor from a former aid recipient. It analyzes Turkey's motivations for embarking on this path and the international and domestic contexts in which this shift occurred. In other words, this study is concerned with the evolution of Turkey's humanitarianism.