Umutsuzluk çağında Schmittçi 'politik olan' kavramsallaştırmasını yeniden düşünmek: Derrida, Nancy, Stiegler
Rethinking Schmittean conceptualization of 'the political' in times of despair: Derrida, Nancy, Stiegler
  1. Tez No: 552952
  2. Yazar: ELİFSU TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, modern döneme ait Schmittyen politik olan tanımının günümüz hiper-endüstriyel kapitalizminde geçerliliğini süreklilik ve kopuş teması aracılığıyla izleyerek, Schmittçi perspektifin çağdaş birlikte yaşam krizinin nedenlerinden biri olduğunu ortaya koymayı hedefler. Bununla birlikte; dijital teknolojilerin ve serbest piyasa ekonomisinin şekillendirdiği günümüz dünyasının yüzleştirdiği sorunlara Schmittçi bir politik olanın çözüm olamayacağını gösterir. Stiegler'in umutsuzluk çağı olarak tanımladığı günümüz zamansallığı, birlikte yaşama arzusunu yeniden inşa edebilecek yeni ve başka bir politik olana ihtiyaç duymaktadır. Yeni bir politik olan tahayyülüne varabilmek adına, bu çalışma ilk olarak Derrida'nın différance kavramı aracılığıyla kimliği yapısöküme tabi tutarak, Schmittçi dost-düşman kavramlarının ürettiği şiddeti ortaya koyacaktır. Ardından Nancy'nin demokrasi kuramı ile günümüzde Schmittçi biz/onlar biçimindeki kimliğin devamı olan popülist politikaların detaylı bir eleştirisi sunulacak ve özcü olmayan bir demos tasavvurunu getirebilecek bir politik 'biz'liğin kapsamı tartışılacaktır. Son olarak Stiegler'in politik ekonomiye dayalı okuması ile hiper-endüstriyel kapitalizmin ve algoritmik yönetimselliğin neden olduğu sembolik sefalet, günümüz birlikte yaşam krizinin bir göstereni olarak ele alınacak ve bu krizi tekniğin farmakolojik vasfıyla bir imkana çevirebilme olasılığı tartışılacaktır. Bu çerçevede bu çalışma, duygulanım yaratabilecek bir birlikte yaşam ihtimalini, philia üzerinden yaşam ve 'başka'yla ilişkilenen, ihtimam ve sorumluluğa dayalı yeni bir politik olan üzerinden aramaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to question the validity of the Schmittean definition of the political in today's hyper-industrial capitalism through continuity and rupture and to demonstrate that the Schmittean perspective is one of the reasons for the contemporary crisis of together life. At the same time, it discloses that the Schmittean concept of the political cannot be a solution to the problems faced by today's shaped by digital technologies and the free market economy. Today's temporality, which Stiegler describes as the age of despair, needs a new and another definition of the political to re-construct the desire for living together. To reach a new political imagination, this study will first reveal the violence generated by the Schmittean friend-enemy concepts by deconstructing the identity through Derrida's concept of différance. Then with Nancy's democracy theory, populist policies will be presented in detail, which is the continuation of the identity in the form of Schmittean us/them. And the extent of the political 'we', which could bring a non-essentialist demos will be discussed. Finally, by the political economy-based reading of Stiegler, the symbolic misery caused by hyper-industrial capitalism and algorithmic governmentality will be considered as a demonstration of the current crisis of being-with while the possibility of transforming this crisis into an opportunity by the pharmacological character of the technique discussed. In this frame, this study will seek to search for the possibility of life as being-with that can create affection, through a new concept of the political which is related to philia and the 'other', based on care and responsibility.