Gıdanın sanatta kullanım alanları: Gıda sanatı
Usage areas of food in art: Food art
- Tez No: 552955
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA DENİZ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşamsal bir öneme sahip olan gıda, birincil işlevinin dışında sanat tarihi içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Avlanan ve tüketilen hayvanların resimsel dil ile anlatımı ilk olarak mağara resimlerinde görülmektedir. Böylelikle sanatın doğuşu gıda unsurlarının tasviriyle başlamış ve bu tasvirler insanlık tarihinin geçmişine ait önemli belgeler oluşturmuştur. Ayrıca bu tasvirler insanların yerleşik yaşam, kültür ve inanç sistemlerinin gelişmeye başladığını kanıtlamaktadır. 15. yüzyıldan itibaren sanat dinin etkisinde kalmıştır. Bundan dolayı gıda unsurlarının tasvirleri ikon betimlemelerle karşımıza çıkmaktadır. Kullanılan yiyeceklerle natürmort resmi gelişmeye başlamıştır. Özellikle Rönesans sonrası betimlemeler, yemek yeme kültürünün ritüellerini ve yaşam statüsünü aktarmıştır. İlerleyen dönemlerde sanatçılar yiyeceklerin formlarını ele alarak, doğadaki benzer tüm nesneleri sınıflandırabileceği geometrik bir obje olarak görmüşler ve resmetmişlerdir. 1920 yılından itibaren sanatçılar; heykel, resim, kolaj, performans sanatı ve enstalasyon çalışmalarında gıda unsurların sanatsal bir araç olarak eserlerinde yer vermişlerdir. Böylelikle sanatçılar kullandıkları yiyeceklerle dönemlerindeki siyaset, din, tüketim, hastalık ve sanat anlayışı gibi konulara eleştirel bir dil yaratarak sanat tarihine yeni akımlar kazandırmışlardır.
Özet (Çeviri)
Food which has a vital importance has an important place in the history of art apart from its primary function. The pictorial expression of the animals hunted and consumed is first seen in the cave paintings. Thus, the birth of art began with the description food elements and these descriptions the human history has formed important documents. In addition, these representations prove that people's established life, culture and belief systems are beginning to emerge. Since the 15th century, art has been influenced by religion. Because of this, descriptions of food elements appear with icon descriptions. Still life with the food used has begun to develop officially. Especially after the Renaissance period, the rituals of food culture and the status of life have been explained. In the following periods, the artists saw considered the forms of food and depicted all the similar objects in nature as a geometric object to classify. Since 1920 the artists; sculpture, painting, collage, performance art and installations have also included food elements in their works as an artistic tool. In this way, artists have created new art concept in the history of art by creating a critical language to the subjects they use, such as political, religion, consumption, illness and art understanding.