Helal ve sağlıklı gıdanın stratejik halkası olarak helal lojistik
Halal logistics as the strategic link of halal and healthy food
  1. Tez No: 685801
  2. Yazar: BÜKRA DOĞANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İşletmelerin karlılık sağlayarak rekabet ortamında öne geçmeleri için lojistik faaliyetlerin rolü büyüktür. Lojistik faaliyetler her sektöre hitap edecek şekilde geliştirilmektedir. Dünya üzerinde hızla büyüyen ve gelecek vadeden sektörlere bakıldığında helal sektörü dikkat çekmektedir. Hem artan Müslüman nüfusunun etkisiyle hem de sağlıklı ve temiz olması gibi nedenlerden ötürü talep gösteren insanlar helal ürünlere ve hizmetlere olan ilginin artmasını sağlamışlardır. Bu ilgiyi karşılamak üzere helal endüstrisinde birçok sektör hizmet vermektedir. Helal ürünlerin ham madde temininden başlayarak müşteriye ulaşıncaya kadar geçirdiği süreçte helalliğini koruması ve şüpheli durumla karşılaşmaması için helal lojistik hizmeti verilmektedir. Helal lojistik her türlü ürünün üretim, depolama, paketleme ve satış gibi faaliyetlerini kapsamaktadır. Bir ürünün helal olarak tanımlanması için lojistik süreçlerinin de helal kurallara uygun yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı helal ve sağlıklı gıdanın tüketiciye ulaşmasında stratejik öneme sahip olan helal lojistik faaliyetlerinin açıklanması ve helal lojistik faaliyetlerinin hem uluslararası hem de Türkiye bazında gelişmesini engelleyen sorunların ele alınıp çözüm üretilmesidir. Çalışmada helal sektörünün küresel boyutta analizi yapılarak helal lojistik sektörünün gelişmesi için gerekli etkenler ele alınmıştır. Dünyada uygulamada olan helal lojistik faaliyetleri incelenip örnek verilmiş ve Türkiye'deki helal lojistik işletmelerinin durumu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics activities have a great role in enabling businesses to get ahead in the competitive environment by providing profitability. Logistics activities are being developed to appeal to every sector. When we look at the rapidly growing and promising sectors in the world, the halal sector draws attention. People, who demanded due to both the effect of the increasing Muslim population and the reasons such as being healthy and clean, increased the interest in halal products and services. In order to meet this interest, many sectors serve in the halal industry. Halal logistics service is provided in order for halal products to protect their halalness and not to encounter any suspicious situation in the process from raw material procurement to reaching the customer. Halal logistics covers activities such as production, storage, packaging and sales of all kinds of products. For a product to be defined as halal, logistics processes must also be carried out in accordance with halal rules. The aim of this study is to explain the halal logistics activities, which have strategic importance in the delivery of halal and healthy food to the consumer, and to address the problems that prevent the development of halal logistics activities both internationally and in Turkey, and produce solutions. In the study, the necessary factors for the development of the halal logistics sector were discussed by making a global analysis of the halal sector. Halal logistics activities in practice in the world are examined and examples are given and the situation of halal logistics enterprises in Turkey is analyzed.