The cost-effectiveness analysis of transition from brt system to bi-articulated trolleybus system in İstanbul
İstanbul'da metrobüs sisteminden çift körüklü troleybüs sistemine geçilmesinin maliyet etkinliği analizi
- Tez No: 552963
- Danışmanlar: PROF. EREN İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İstanbul'da son yılların en yüksek seviyesine ulaşan hava kirliliği ve yoğun olarak ithal yakıta bağımlı olan dizel otobüslerin işletme maliyetlerinin yüksek olması endişe uyandırmaktadır. Bu tez, yılda yaklaşık 70 milyon km yol kat eden İstanbul Metrobüs hattında çalışan dizel otobüslerin troleybüslerle değiştirilmesi durumunda, troleybüs yatırımının ekonomik, çevresel ve sosyal yönden uygun olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Yatırımın finansal değerlendirmesine ek olarak, aşağıdaki sorular incelenmiştir: CO2, CO, NOx, THC ve PM'deki marjinal azaltma maliyeti ne kadar olacaktır? Aracın çalışması sırasında tüketilen elektriğin ve dizel yakıtın potansiyel çevresel yaşam döngüsü etkisi ne olacaktır? Yaşam Döngüsü Analizi, ürünlerin veya süreçlerin yaşam döngüleri boyunca tüm girdi ve çıktılarını dikkate alarak, çevreyi nasıl etkilediğini incelemek için kapsamlı bir analiz tekniğidir. Marjinal maliyet değerlendirmesi, troleybüsün nakit çıkışının % 10,5 oranında indirgenmiş Net Bugünkü Değeri açısından 97,8 Milyon Euro net tasarruf sağladığını göstermektedir. Ayrıca, 2018 elektrik üretim koşullarında, küresel ısınma potansiyeli % 35 oranında azalacak, asitlenme potansiyeli 1,9 artacak, ötrofikasyon potansiyeli ve fotokimyasal oksidan oluşturma potansiyeli sırasıyla 11,7 ve 2,7 katına çıkacaktır. Her zaman, ayrı yaşam döngüsü etkisi kategorileri arasında bir dengeleme vardır ve senaryo analizi, elektrik ağı karışımı daha yenilenebilir hale geldikçe çevresel yaşam döngüsü etkilerinin iyileştiğini göstermektedir. Bu yüzden, troleybüse geçişte, azaltılması amaçlanan yaşam döngüsü etkisi dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Air pollution in Istanbul, which has reached the highest level of recent years, and high operational costs of diesel buses which are heavily dependent on imported fuel are of great concern. This thesis aims to investigate whether the trolleybus investment is viable in terms of economic, environmental and social aspects, if diesel buses operating on the Bus Rapid Transit (BRT) line of Istanbul, which annually make approximately 70 million kilometers, were replaced by trolleybuses. In addition to financial assessment of the investment, the following questions are examined: What will be the marginal cost of reduction in CO2, CO, NOx, THC, and PM? Which potential environmental life-cycle (LC) impacts from diesel fuel and electricity consumed during vehicle operation will be created? Life-Cycle Analysis is an extensive analysis technique to examine how products or processes affect the environment, by considering all the inputs and outputs throughout their life-cycle. The marginal cost assessment shows that trolleybus results in net saving of EUR 97.8 Million in terms of Net Present Value of cash outflows discounted at 10.5%. Moreover, in 2018 electricity generation conditions, global warming potential will be decreased by 35%, acidification potential will be grown by 1.9, eutrophication potential and photochemical oxidants creation potential will be 11.7 times and 2.7 times more, respectively. There is always a trade-off between separate LC impact categories and scenario analysis shows that the environmental LC impacts improve as the electricity grid mix becomes more renewable-oriented. Therefore, LC impact intended to be reduced should be considered for transition to trolleybus.