Algılanan dışsal prestijin, iş becerikliliğinin ve algılanan kişi-örgüt uyumunun iş-aile çatışması üzerindeki etkileri
The effects of perceived external prestige, job crafting and perceived person-organization fit on work-family conflict
- Tez No: 552962
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AZİZE ERGENELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışanların, iş ve ailevi talepleri arasındaki dengenin sağlanmaya çalışılması sadece çalışanlar açısından değil aynı zamanda üyesi bulundukları örgütleri açısından da oldukça önem taşımaktadır. Özellikle; kökleri sanayi devrimine kadar uzanan, literatürde 1950'lerden bu yana gittikçe daha sıklıkla çalışılan iş-aile çatışması kavramı, 21.yy'a gelindiğinde ise olabildiğince çabuk üstesinden gelinmesi gereken, aksi halde hem çalışanın hem de örgütünün performansına olumsuz olarak etki eden unsurların başında gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, algılanan dışsal prestijin ve iş becerikliliğinin iş-aile çatışması ile olan ilişkisi tespit edilmeye çalışılmış, iş becerikliliğinin iş-aile çatışması üzerindeki etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık etkisi araştırılmıştır. 243 çalışandan elde edilen veriler SPSS ve PROCESS makrosu programıyla işlenmiş olup, algılanan dışsal prestijin, iş-aile çatışması üzerinde negatif ve anlamlı; iş becerikliliği ile iş-aile çatışması arasında ise pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak, iş becerikliliği ve iş-aile çatışması arasındaki ilişkide algılanan kişi-örgüt uyumunun aracılık rolü üstlendiği hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important not only for the employees, but also for the organizations in which they are employed that there is a balance between work and family expectations. Especially, the concept of work-family conflict, whose origins go back to the industrial revolution and which has been studied more and more frequently in the literature since the 1950s, is one of the main factors that must be overcome as soon as possible by the 21st century, otherwise it has a negative impact on the performance of both the employee and his organization. Within the frame of this study, the relationship between perceived external prestige and job crafting with work-family conflict, and the mediator effect of person-organization fit in the relationship between job crafting and workfamily conflict. Data obtained from 243 employees were processed with SPSS and PROCESS macro program, and it's found that there is a negative and statistically significant relationship between perceived external prestige and work-family conflict; and also, there is also a positive and statistically significant relationship between job crafting and work-family conflict. However, the hypothesis that claims perceived person-organization fit plays a mediating role in the relationship between job crafting and work-family conflict was rejected.