Laparoskopik cerrahilerde anestezi yönetiminde uygulanan farklı taze gaz akımlarının akciğer dinamikleri ve solunum fonksiyonları üzerindeki etkilerinin retrospektif incelenmesi
Effects of different fresh gas flows during anesthesia management on lung dynamics and respiratory functions in laparoscopic surgery: A retrospective study
- Tez No: 553018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda laparoskopik jinekolojik cerrahi geçirmiş hastalarda genel anestezi yönetiminde kullanılan farklı taze gaz akımlarının hastaların akciğer dinamikleri ve solunum fonksiyonları üzerindeki etkilerinin yanısıra hemodinami ve anestezik ajan tüketimi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra retrospektif olarak ASA I-II, 18-70 yaş arası, 84 hasta çalışmaya alındı. Hastalara ait tüm verilere INNOVIAN klinik bilgi sistemi, Mia-Med hastane verileri ve hasta dosyalarından ulaşıldı. Hastalar kullanılan taze gaz akımı miktarına göre Grup 1 (OYA) 2 L/dk, Grup 2 (DA) 1 L/dk ve Grup 3 (MA) 0,25 L/dk olmak üzere üç grupta değerlendirildi. INNOVIAN klinik bilgi sistemi aracılığı ile kaydedilen kalp atım hızları, ortalama arter basınçları ve periferik oksijen saturasyonları değerlendirildi. Hastaların vücut sıcaklıkları ile inspiratuar gaz karışımının sıcaklık ve nem oranlarının entübasyondan hemen sonraki ve ilk 60 dk içindeki değerleri kaydedildi. INNOVIAN klinik bilgi sistemine aktarılan EtCO2, PIP, Pplato, Pmean, direnç, Cdyn, inO2 %, exO2 % gibi akciğer dinamikleri ve mekanik ventilatör verilerine ulaşıldı. İndüksiyondan sonra (T1), periton insuflasyonundan sonra (T2), trendelenburg pozisyonundan sonra (T3), periton desuflasyonundan sonra (T4) ölçülmüş değerleri kaydedildi. Operasyon sırasında bakılan arteryel kan gazı değerleri ile operasyon öncesi ve sonrasında yapılmış olan solunum fonksiyon testleri sonuçlarından FEV1, FVC, FEV1/FVC değerleri kaydedildi. Anestezi ve cerrahi süreleri, anestezi süresince kullanılan gazların (sevofluran ve oksijen) operasyon sonundaki tüketim miktarları da kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler ve hemodinamik parametreler açısından gruplar benzerdi (p>0.05). Anestezi ve cerrahi süreleri bakımından fark yoktu (p>0.05). Vücut sıcaklığı her üç grupta da benzer şekilde entübasyondan 15 dk sonra anlamlı olarak düşük saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effects of different fresh gas flows, used in the management of general anesthesia for patients who underwent laparoscopic gynecologic surgery, on lung dynamics and respiratory functions, as well as on hemodynamics and anesthetic agent consumption. Methods: After approval of the ethics committee, ASA I-II, aged 18-70 years, 84 patients were retrospectively studied. All the data of patients were obtained from INNOVIAN clinical information system, Mia-Med hospital data system and patient files. Patients were divided into three groups according to the amount of fresh gas flow: Group 1 (OYA) 2 L/min, Group 2 (DA) 1 L/min and Group 3 (MA) 0.25 L/min. Heart rates, mean arterial pressures, and peripheral oxygen saturations recorded by the INNOVIAN clinical information system were assessed. Values of body temperature, temperature and humidity of the inspiratory gas mixture immediately after intubation and within the first 60 minutes were recorded. Lung dynamics and mechanical ventilator data such as EtCO2, PIP, Pplato, Pmean, resistance, Cdyn, inO2%, exO2%, which were transferred to the INNOVIAN clinical information system, were obtained. And their measured values after induction (T1), after peritoneal insufflation (T2), after trendelenburg position (T3), after peritoneal desuflation (T4) were recorded. The results of the arterial blood gas analyzes performed during the operation and pulmonary function tests (FEV1, FVC, FEV1/FVC) performed before and after the operation were recorded. Anesthesia and surgery times, also sevoflurane and oxygen consumption were recorded at the end of the operation were recorded. Results: Demographic characteristics and hemodynamic parameters were similar between the groups (p>0.05). There was no significant difference in duration of anesthesia and surgery (p>0.05). Body temperature was significantly lower in all three groups at the 15th minute after intubation (p0.05).