Radarla hedef tanıma ve sınıflandırma için radar kesit alanını kullanarak destek vektör makineleri ve temel bileşenler analizine dayalı yeni yaklaşımlar
Novel approaches for radar target recognition and classification based on SVM and PCA using RCS
- Tez No: 553132
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAYFUN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
RTBS yazılımı kullanılarak açı çeşitlemeli radar kesit alanı veri seti elde edilmiştir. Bu veri setine dönme, öteleme ve ölçekleme değişmez öznitelik çıkarım yöntemlerinden Mellin ve Fourier dönüşümleri ile merkezi momentler ve Hu momentleri uygulanmıştır. Böyle elde edilen özniteliklere ardından Temel Bileşenler Analizi(TBA) uygulanarak sınıflandırılacak öznitelikler elde edilmiştir. TBA uygulanmasından sonra elde edilen öznitelikler Destek Vektör Makineleri ile sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An angular diversity radar cross section dataset is obtained by using RTBS software. Then, the rotation, scale and shift invariant feature extraction methods Mellin and Fourier transforms and Hu's moments and central moments are applied to this dataset. Finally, the features to be classified are obtained by applying Principal Componenet Analysis(PCA) to these features. The features which are obtained after PCA application are classified by Suppot Vector Machines.