Mehmet Murat Uraz'ın hayatı, eserleri ve halk bilimi üzerine çalışmaları
Mehmet Murat Uraz's life, works and studies on folklore
- Tez No: 553235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Halk biliminin ciddi bir araştırma konusu olmadığı dönemlerde, edebiyatın hemen her kolunda çalışmalar yapan ve yaptığı çalışmalarla referans kaynak niteliği kazanan Mehmet Murat Uraz, edebiyat dışında tarih ve sanat tarihi alanlarında da araştırmalarını sürdürmüş bir şahsiyettir. Bu tez, Trabzon'da başlayıp Erzurum'da devam eden ve İstanbul'da sonlanan öğretmenlik ve yöneticilik hayatı süresince birçok görevi yerine getiren, bu görevlerinin yanı sıra halk bilimi üzerine yaptığı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Mehmet Murat Uraz'ın halk bilimi üzerine çalışmaları ile ilgilidir. Bu çalışma üç bölüm halinde tertip edilmiş olup ilk bölümde Mehmet Murat Uraz'ın hayatı, kişiliği, yayın faaliyetleri ve Uraz'dan bahseden kaynaklar sıralanmıştır. İkinci bölümde yazarın halk bilimi ile ilgili çalışmaları ve görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yazarın eserlerinin ve makalelerinin tanıtımı yapılarak bunlar halk bilimi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Murat Uraz, who works in almost every branch of literature in the period when folk science is not a serious research subject, and who has gained the reference source attribute with his works, is a personality who has continued his researches in the fields of history and art history besides literature. This dissertation is related to the studies on folklore of Mehmet Murat Uraz, who has attracted attention with his works on folklore as well as carrying out many tasks during his teaching and management life which started in Trabzon and continued in Erzurum and ended in Istanbul. This study is organized in three parts and in the first chapter, the sources of Mehmet Murat Uraz's life, personality, publication activities and Uraz mentioning sources. In the second chapter, the author's studies and views on folklore are included. In the third chapter, the works and articles of the author were introduced and these were examined in the context of folklore.