The effects of power infrastructure quality on industrial performance: A panel data analysis on manufacturing sectors of OECD countries
Enerji altyapı kalitesinin endüstriyel performansa etkileri: OECD ülkelerinin imalat sanayi sektörlerinde bir panel veri analizi
- Tez No: 553340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSTEMİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, OECD ülkelerinde 1995'ten 2014'e kadar olan dönemdeki enerji altyapısı kalitesinin imalat sanayi performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. İmalat sanayi performansı gösterge değişkenleri olarak alınan üretimi ve katma değeri ile elektrik altyapı kalitesi göstergesi olarak elektrik iletim ve dağıtım kayıpları yıllık verileri üzerinde Panel Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model (ARDL) kullanılmıştır. Paneller arasında yatay kesit bağımlılığı ve heterojenliğin varlığı tespit ediliği için ikinci nesil tahminciler olan Ortak İlişkili Etkiler Ortalama Grup (CCEMG) ve Genişletilmiş Ortalama Grup (AMG) tahmincileri nedensel ilişkileri tahmin etmede kullanılmıştır. Ampirik bulgular, iletim ve dağıtım kayıplarının hem imalat sanayi üretimini hem de imalat sanayi katma değerini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuçlara göre elektrik iletim ve dağıtım kayıplarının imalat sanayi üretimi üzerindeki etkisi istatistiksel olarak yüksek anlamlılık düzeyinde iken katma değer üzerindeki etkisi düşük anlamlılık düzeyindedir. Enerji altyapı kalitesi ile imalat sanayi performansı arasındaki negatif ilişki, regresyona dahil edilen farklı kontrol değişkenler ile tahmin edildiğinde dahi değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impacts of power infrastructure quality on manufacturing performance in OECD countries over the period from 1995 to 2014. Panel Autoregressive Distributive Lag Approach (ARDL) is employed on annual data of the manufacturing production and value-added as proxy variables for manufacturing performance and electricity power transmission & distribution losses as a proxy for power infrastructure quality. Since the analysis denotes the existence of cross-sectional dependence and heterogeneity across panels, second-generation estimators, namely the Common Correlated Effects Mean Group (CCEMG) and the Augmented Mean Group (AMG), are used to estimate the causal relations. The results indicate that the transmission and distribution losses negatively affect both manufacturing production and value-added. According to the results, while the effect of transmission and distribution losses on manufacturing production is highly significant, that of on value-added is only slightly significant. The negative effect of power infrastructure quality on manufacturing performance remains consistent even when several control variables are included in the estimations.