Türk jandarması olay yeri inceleme vakalarında kullanılan temel teknikler ve bir öneri olarak 'abductıon' (geriçıkarım) örneği
The fundamental technics using on turkish gendarmerie crime scene investigation cases and 'abduction' model as A proposal
- Tez No: 553372
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türk Jandarması, diğer kolluk kuvvetleri gibi, olay yeri inceleme açısından iki temel tekniği kullanmaktadır. Tümdengelim ve Tümevarım. Jandarma gibi devletin en köklü güvenlik biriminin kullandığı teknikler ve işleyiş şeklinin incelenip bu konuda yeni öneriler sunmak gerekmektedir. Bir olay çözümleme ve akıl yürütme tekniği olarak Abduction (Geriçıkarım), ülkemizde ne yazık ki yeni duyulup uygulanan bir alan olmasından ötürü tüm güvenlik birimlerimizce sıkça kullanılan bir teknik değildir. Charles Sanders Peirce'nin 1867'de ortaya atıp kaleme aldığı geriçıkarım akıl yürütme tekniğinin her geçen dönemde hem bölgesel-yerel hem de uluslararası kriminal vakalarda kullanıldığını görmekteyiz. Geriçıkarım, diğer çıkarım türlerine göre yeni bilgi üreten, kesinliği ve doğruluğu en açık olan ve 'en iyi açıklama' metodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Abduction (Geriçıkarım), iyi ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında, bir davanın seyrini de değiştirebilir; yeni bir bilgi üretimiyle, sonucu da değiştirebilir ya da yeni bir süreç de başlatabilir; çünkü abduction (geriçıkarım), kendisinden önce verilen öncül bilgileri (öncüllerini) aşar ve var olmayan yeni bir bilgi üretir. Çalışmamızda özellikle, geriçıkarımın olay çözümlemelerinde daha 'akılcı' , daha 'açıklayıcı' , daha 'şüpheci' , daha 'bilgi ve çözüm üretici' yönlerini vurgu yapıp örnekler vereceğiz. İncelediğimiz örnekler sadece Türk Jandarmasının sonuçlandırdığı ya da devam eden dava-olaylarla sınırlı kalmayacak; dünyada da ses getirmiş ve kitleleri derinden etkileyen davalarda geriçıkarım tekniğinden yararlanılarak analizlerimize dâhil olacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish Gendarme, like the other forces, uses two fundamental technics in crime scene investigation. Induction and Deduction. It needs to be investigated, for new proposals, the technics and the processes which Turkish Gendarme uses. Abduction is a logical inference but it is very different from other inferences as Deduction, Induction. Abduction was studied by Sanders Peirce in 1867 who is also interested in logic science. Abduction is a new method of the best explanation of the certain knowledge. Our aim is to explain abduction and Turkish Gendarme's approach towards it. Thanks to abductive reasoning, we can solve many problems which covers forensic and criminal cases. On the other hand, we have been mentioning and refering induction and deduction inferences with abduction which is also thought as a reasoning process which goes from causes to conclusions and which gives the best explanation. In our thesis, we also aspire to examine and show Turkish Gendarme staff's reasoning bids aganist forensic cases based -via- abduction. We are not only focusing local cases but also foreign trial and proceedings for uncovering of the ampliative of abduction which produces knowledge.