Koklear implant operasyonu yapılan hastalarda vestibüler sistem değerlendirilmesi
Evaluation of vestibulary system of patients who underwent cochlear implantation operation
  1. Tez No: 553384
  2. Yazar: LATİF AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSTEMİHAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç : Koklear implantasyon işitme rehabilitasyonunda uzun yıllardır kullanılan başarı bir yöntem olarak kabul görmektedir. Bu cerrahi işlem sonrası minör ve major komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bizim çalışmamızdaki amaç ileri derece SNIK olan ve koklear implant operasyonu yapılan erişkin hastalarda vestibüler sistem değerlendirmesi yaparak operasyonun vestibüler sistem üzerindeki etkisini tahmin edebilmektir. Gereç-yöntem : Çalışmamıza 2015 ile 2018 yılları arasında bilateral sensorinoral işitme kaybı nedeni ile koklear implant uygulanan, preoperatif fizik muayene ve radyolojik değerlendirmesi (temporal bilgisayarlı tomografi (BT),kulak manyetik rezonans görüntüleme (MRG)) patolojik olmayan, 18 yaş üstü 32 hasta ve herhangi bir sağlık problemi olmayan, kontrol grubu olarak da 35 gönüllü dahil edildi. 8 hastanın preoperatif 1.hafta değerleride kayıt altına alındı. Postoperatif 3. ay ile 52. ay arasında ortalama 24,3 ayda cVEMP testleri yapıldı. Cihaz açık ve kapalı durumdayken opere ve karşı kulaktan sonuçlar ayrı ayrı kayıt altına alındı. Preoperatif ve postoperatif anket uygulandı. Bulgular: 32 hasta grubunda 18 kadın, 14 erkek; kontrol grubunda 17 kadın, 18 erkek olup homojen dağılım göstermektedir (p: 0,701). Yaş ortalaması hasta grubunda 36,9 ± 16,7 kontrol grubunda 32,4 ± 8,7 olup homojen dağılım göstermektedir(p: 0,186). Preoperatif değerlendirilen 8 hastanın 4'ünde (%50) her iki kulakta dalga izlenmedi. Postoperatif cVEMP testi yapılan 32 hastanın opere edilmiş olan kulakta implant cihazı açık durumdayken 9 (%28) , kapalı durumdayken 10 (%31) hastada dalga izlendi. Postoperatif 32 hastanın sonuçlarına bakıldığında karşı kulağa göre opere kulakta açık ve kapalı olmasından bağımsız olarak dalga varlığı daha düşük bulundu ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Opere kulakta kontrol grubu karşılaştırıldığında P1 ve N1 latanslarında fark izlenmezken P1-N1 amplitüd değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük izlendi. Cihaz kapalı durumda karşı kulakta 18 hastada dalga izlenirken açık duruma geçildiğinde 19 hastada dalga izlenildi. Dalga morfolojilerine bakıldığında cihaz kapalı durumdayken P1 ve N1 latanslarında uzadığı ve P1-N1 amplitüd değerlerinin düştüğü görüldü. Sonuç: Koklear implant cerrahisi sonrası vestibüler sistem değerlendirilmesi için yapılan cVEMP sonrasında opere kulakta daha fazla patoloji izlenmesi ve kontrol grubuna görede yüksek elde edilmesi cerrahinin vestibüler sistem etkilerini kanıtlar düzeydedir. Karşı kulakta oluşturduğu etkiler tam netleştirilememiştir. Bu bilgiler ışığında daha büyük örneklemli iyi kurgulanmış çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cochlear implantation is an accepted method of hearing rehabilitation for many years. Minor and major complications may happen after this operation. Our purpose was to estimate the impact of this operation performed for severe sensorineural hearing loss over vestibulary system. Materials and Method: In this study, 32 patients who underwent cochlear implantation for bilateral sensorinoral hearing loss between 2015 and 2018 whose preoperative physical examination and radiological evaluation (temporal computed tomography (CT), temporal magnetic resonance imaging (MRI)) were included. Control group included 35 volunteers. Preoperative tests were performed for 8 patients of study group. cVEMP tests were performed postoperative 3rd to 52nd months (median 24,3 months). Test results were recorded seperately while coclear implant was turned on and off and from ipsilateral and contrlateral ear. Surveys were conducted both pre and post operative. Results: Patient group was consisted of 32 patients (18 female, 14 male) and control group was consisted of 35 volunteers (17 female, 18 male). Groups were homogenous (p=0,701). Average age was 36,9 ± 16,7 in patients group and 32,4 ± 8,7 in control group. Age distrubution was also homogenous. 8 of 4 patients (%50) who were evaluated preoperatively had no waves in cVEMP test. In evaluation of patient group at postoperative tests while the device was on 9 patients(%28) had waves at cVEMP test and while the device was off 10 patients (%31) had waves at cVEMP test. In study group compared with contralateral ear, in operated ears values of cVEMP waves were lower independent of device was turned off or on. This was statistically significant. While there was no difference in P1 and N1 latencies in operated ear group and control group, there was a statistically significance in P1 and N1 values as they were lower in operated ears. While the device was turned off 18 patients had cVEMP waves and when the devices was turned on 19 patients had cVEMP waves. When the wave morphology was evaluated it is seen that whenever the device was turned off P1 and N1 latencies were higher and P1N1amplitude levels were lower. Conclusion: cVEMP tests that were performed after cochlear implatation surgery for evaluation of vestibulary system showed that there is a higher incidence of patological results in operated ears compared to contralateral ear and control group. This proves that cochlear implantation surgery has an effect on vestibulary system. Impacts on contralateral ear were not yet clarified. Thus, studies with larger number of patients and well designed studies need to be carried out.