Otojen hamstring grefti ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uygulanan hastalarda transtibial ve anteromedial tekniğin fonksiyonel olarak karşılaştırılması
Comparing the functional results of transtibial and anteromedial techniques in patients undergoing acl reconstruction using autogenous hamstring graft
  1. Tez No: 553385
  2. Yazar: SEMA CİHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN EVRİM DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ : Bu çalışmada amacımız otojen hamstring grefti kullanılarak ACL rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda transtibial ve anteromedial tekniklerin fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza 2010-2018 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde ön çapraz bağ rüptürü nedeniyle otojen hamstring grefti kullanılarak TT ve AM portal tekniği ile artroskopik ACL rekonstrüksiyonu yapılan; TT portal tekniğiyle 40 hasta, AM portal tekniği ile 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta dahil edildi. ACL rüptürü tanısı hastaların muayene ve mr görüntüleri İle konuldu. Tüm hastaların postoperatif takipleri 12-48. Aylar arasında yapıldı .Tüm hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş,VKİ,cinsiyet) ,taraf,yaralanma sebebi ve mekanizması,yaralanma ve ameliyat arasında geçen süre,preop şikayetler (ağrı,efüzyon,boşalma hissi,güvensizlik hissi),intraop menisküs ve kıkırdak patolojisi,postop aktiviteye dönme süreleri,postop diz eklem hareket açıklıkları (fleksiyon-ekstansiyon),postop stabilite değerlendirmeleri (lachman,ön çekmece,pivot-shift testleri),postop fonksiyonel skorlama sonuçları (IKDC,Lysholm,Cincinnati ve Tegner diz skorları) ve postop osteoartrit varlığı kaydedildi.Gruplar arasındaki tüm veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Transtibial grubun yaş ortalaması'nın (33,18,p:0,000 ) daha büyük olması,yaranma sebebinin hastaların çoğunda (%80,p:0,030) spor dışı nedenler olması ve yaralanmanın çoğu hastada (%77,5,p:0,033) direkt mekanizmayla oluşması istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Yaralanma-ameliyat arası sürenin de transtibial grubun birçoğunda (%55,p:0,044) 6 aydan erken olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Yine transtibial grupta hastaların çoğunda preop ağrı (%82,5,p:0,045) ve efüzyon (%70,p:0,024) şikayetlerinin varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Transtibial grupta intraop menisküs (%65,p:0,025) ve kondral (%25,p:0,034) lezyon olması da istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.Anteromedial grubun büyük bir kısmının (%75) aktiviteye dönme süresinin 1 yıldan daha kısa olması da istatistiksel açıdan anlamlıdır (p:0,040).Her iki grupta da postop eklem hareket açıklığı ve stabilite testlerine göre diz muayene sonuçları istatistiksel olarak anlamlı değildi.Fonksiyonel sonuçlara bakacak olursak; preop ve postop değerler arasında her iki grupta da istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar elde etmemize rağmen ,gruplar arasında postop sonuçlar açısından anlamlı fark izlenmemiştir.Postop takiplerde transtibial grupta osteoartrit insidansı anteromedial gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek (%32,5) bulunmuştur(p:0,005). SONUÇ: Çalışma sonucunda uygun hastalarda otojen hamstring tendon grefti ile artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyon erken dönem sonuçlarının her iki grupta da tatminkar olduğu görülmüştür. Ancak ideal tekniğin tanımlanması için uzun dönem takipli ve birbirine yakın özellikleri olan daha fazla hasta ile objektif değerlendirme yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to compare the functional results of transtibial and anteromedial techniques in patients undergoing ACL reconstruction using autogenous hamstring graft. MATERIAL and METHODS: 40 patients with TT portal technique and 40 patients with AM portal technique,a total of 80 patients who underwent arthroscopic ACL reconstruction with TT and AM portal technique using autogenous hamstring graft for anterior cruciate ligament rupture at Republic of Turkey Ministry of Health University of Health Sciences Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between the years 2010-2018 were included in our study.The diagnosis of ACL rupture was made with the examination of the patients and images of the MR. Postoperative follow-up of all patients was performed between 12-48 months. Sociodemographic characteristics of all patients (age, BMI, sex), side, cause and mechanism of injury, time between injury and surgery, preoperative complaints (pain, effusion, giving way, feeling of insecurity), intraop meniscus and cartilage pathology, time to return to postoperative activity, postoperative knee range of motion (flexion-extension), postop stability evaluations (lachman, anterior drawer, pivot-shift tests), postoperative functional scoring results (IKDC, Lysholm, Cincinnati and Tegner knee scores) and the presence of postoperative osteoarthritis were recorded Statistical analysis was performed using SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. RESULTS: The mean age of the transtibial group (33.18, p: 0.000) was statistically significant. in transtibial group In the majority of patients (80%, p: 0,030), non-sport causes and In most patients (77.5%, p: 0.033) the direct mechanism of injury were found to be statistically significant. It was statistically significant that the time between injury and surgery was more than 6 months in most of the transtibial group (55%, p: 0.044).In the transtibial group, preoperative pain (82.5%, p: 0.045) and effusion (70%, p: 0.024) were found to be statistically significant in most of the patients. The intraop meniscus (65%, p: 0,025) and the chondral (25%, p: 0,034) lesion in the transtibial group were statistically significant.It was also statistically significant that the return to activity in a large part of the anteromedial group (75%) was shorter than 1 year (p: 0.040). In both groups, knee examination results were not statistically significant compared to postoperative range of motion and stability tests. Looking at the functional results; Although there were statistically significant results in both groups between preop and postop values, no significant difference was observed between the groups in terms of postoperative results. The incidence of osteoarthritis in the transtibial group was found to be significantly higher (32.5%) than the anteromedial group (p: 0.005). CONCLUSION: At the end of the study, early results of arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction with autogenous hamstring tendon graft were found to be satisfactory in both groups. However, for the identification of the ideal technique, studies with long term follow-up and more patients who have similar features and objective evaluation are needed.