Intersection and union types for combinatory logic and principal type-scheme for concurrent lambda-calculus
- Tez No: 55339
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada type kuramında paralel ve deterministik olmayan lambda kuramı için arakesit ve bileşim type'lan ile birlikte type türetiminin ilkelerinin tasarımı araştınlmıştır. Paralel (//) ve deterministik olmayan (+) operatörleri içeren lambda kuramının analizi arakesit ve bileşim type operatörleri ile type değerbağlama sistemi [M. Dezani-Ciancaglini et al. '94] ve [M. Dezani- Ciancaglini et al. 96] çalışmaları ile verilmiştir. Bu tezde [Margaria et al.'95] ve [M. Dezani- Ciancaglini et al. 96] makalelerine dayalı paralel ve deterministik olmayan lambda kuramı için type türetim algoritması gerçeUeştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work is mainly to study the principal type-schemes for terms of a parallel and non-deterministic Lambda Calculus in a type discipline which allows intersection and union types. In pVL Dezani-Ciancaglini et aL'93], {M. Dezani- Ciancaglini et aL'94] and [M. Dezani-Ciancaglini et al.96a] an analysis of a X,- calculus containing a parallel (|[) and a non-deterministic operator (+) was carried out by means of type assignment system whose types contain the intersection and union type constructors. In this thesis we address the principal typing problem for this system. An essential use will be made of the notion of approximate and its properties, as described in [M. Dezani-Ciancaglini et aL'96a]. Also the approach that was given in [Margaria et al'95] will be used for deriving all the possible types of a term from the principal one.