Kütle değişim esaslı piezoelektrik-immünosensör tasarım ve imalatı
Design and construction of a Mass-sensitive piezoelectric based immünosensor
  1. Tez No: 55338
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKI Sunulan çalışmada kütle esaslı, bir piezoelektrik kuvars krisitalinin modifikasyonu ile bir biyosensör sisteminin tasarım ve imali amaçlanmıştır. Tasarlanan“Pierce”türü osilasyon sistemi ile piezoelektrik kristalinde oluşan kütle artışlarına bağlı frekans kaymalarını 1 Hz hassasiyetle ölçebilen bir ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Seçilen kuvars kristal yüzeyi plazma polimerizasyonuyla monomer olarak etilen diamin kullanılarak 15 ml/dak monomer akış hızı, 5 Watt RF gücü ve değişik sürelerde (5-60 dak) modifiye edilmiştir. En uygun modifikasyon süresi 30 dak olarak bulunmuştur. Bu koşullarda kristal frekansında ortalama 564±96 Hz' lik bir kayma gözlenmiştir. Plazmaimodifiye kristal yüzeylere bir örnek antibadi immobilize edilmiştir. İmmobilizasyon işlemi, kristalin frekansında 1497+83 Hz' lik bir artış meydana getirmiştir. STM görüntüleri antibadi immobilizasyonunu kanıtlamıştır. Hazırlanan antibadi bağlı piezoelektrik kristal, antijen ile etkileştirildiğinde antibadi-antijen kompleks oluşumu nedeniyle kristal yüzeyde kütle artışı olmuş, bu da 2306+334 Hz boyutunda frekans kaymasına yol açmıştır. STM görüntüleri antibadi-antijen kompleksi oluşumunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKI The aim of this study is to design and construct a mass-sensitive biosensor system by modifying a piezoelectric quartz crystal. An oscillator system has been designed, in order to measure the frequency shifts caused by the increase of mass on the piezoelectric crystal. The sensitivity of this measuring system was 1 Hz. The surface of the quartz crystals have been modified by plasma polymerization technique using ethylene-di-amine as monomer. Plasma modifications have been repeated many times under following conditions: RF power: 5 Watt; monomer flow rate: 15 ml/minute; duration: 5-60 minutes. The optimum duration of plasma modification has been found out as 30 minutes. The average frequency change of the crystal after the above mentioned modification was found as 564196. The plasma- modified surface of the crystals were immobilized with an antibody. This immobilization procedure caused an 1497+83 Hz increase of the frequency of crystals. STM (Scanning Tunneling Microscopy) images that was taken at this stage supported antibody immobilization on the surfaces. The piezoelectric crystals with an immobilized antibody on its surface were deeped into an antigen solution, resulting in antigen-antibody complex which caused an increase of mass on the surface. The above mentioned mass increase resulted in a frequency shift at the amount of 2306±334 Hz. STM images of the surfaces proves the formation of anigen-antibody complex.