Rodos ve Finike havzalarının (Doğu Akdeniz'in batı kesimi) serbest hava anomalileri ile 2 boyutlu modellenmesi
2-dimensional modeling of Rodos and Finike basins (The west part of Eastern Mediterranean) by using free air gravity anomalies
- Tez No: 553443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, Rodos ve Finike Havzaları serbest hava gravite anomalileri kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca çalışma alanında havza dolgusu çökellerinin kalınlıkları ve taban topografyalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanınına ait serbest hava gravite anomalilerinden, toplam 5 adet profil boyunca 2 boyutlu modeller elde edilmiş ve birbirini dik kesen profillerde havza kalınlıklarının birbiri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Modelleme sonucunda Rodos Havzasının ortalama 3,5 km kalınlığa, Finike Havzasının ise ortalama 4 km kalınlığa sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, çalışma alanında önceden yapılmış jeofizik çalışmalar (sismik yansıma, gravite) karşılaştırılmış ve havza taban topoğrafyaları ile ilgili önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Rhodes and Finike basins were investigated using free air gravity anomalies. In addition, it was aimed to determine thickness of basin fill sediments and base topography in the study area. From the free air gravity anomalies of the study area, 2-dimensional models were obtained in total 5 profiles and it was observed that the thicknesses of the basin were consistent with each other. As a result of the modeling, it was determined that the Rhodes Basin had an average thickness of 3.5 km and the Finike Basin had an average thickness of 4 km. The results were compared with previous geophysical studies (seismic reflection, gravity) and important results were obtained about basin base topography.