Farklı seviyelerde probiyotik ve enzim katkıları içerenrasyonlarla beslemenin esmer buzağılarda büyüme ve gelişmeperformansları ile bazı davranış özellikleri üzerine etkileri
The effects of feeding brown-swiss calves by rations which include different amonths of probiotic-enzyme supplementations on the growth, developmental performances and some behavioral characteristics
  1. Tez No: 553449
  2. Yazar: ELİFNUR HİRİK İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde probiyotik+enzim katkıları içeren rasyonlarla beslemenin Esmer buzağılarda büyüme ve gelişme performansları ile bazı davranış özellikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Deneme grubundaki buzağılara 10 g ve 20 g olmak üzere probiyotik+enzim katkısı yedirilmiş, kontrol grubuna ise probiyotik+enzim verilmemiştir. Buzağılara 2 öğünde, günlük 4 lt kadar süt içirilerek, 45 günde sütten kesilmişlerdir. Kontrol ve deneme gruplarında doğum ağırlıkları sırasıyla 38,17±2,72, 39,50±2,72 ve 38,17±2,72 kg, sütten kesim ağırlıkları 52,33±3,93, 56,17±3,93, 52,67±3,93 kg, dört ay ağırlıkları 103,83±7,02, 100,33±7,02, 100,00±7,02 kg, altı ay ağırlıkları ise 136,5±8,96, 146,17±8,96, 147,67±8,96 kg olarak belirlenmiştir. Canlı ağırlık, günlük ağırlık artışları, yemden yararlanma oranları, vücut ölçülerindeki artışlar ve fekal dışkı skorları istatistiksel olarak önemli derecede probiyotik+enzim seviyelerinden etkilenmese de, günlük 10 g'lık doz kontrol grubuna göre, sütten kesim ağırlığını %7,3, 6 ay ağırlığını ise %7,1; günlük canlı ağırlık artışlarını sütten kesim öncesi dönemde %16, doğum-6 ay arası dönemde ise %7,3 oranında artırmıştır. Doğum-6 ay arası dönemde, kesif yem ve toplam yem tüketimi açısından %6,7 ve %2,9 oranlarında yemden yaralanma oranında iyileşmelere yol açmıştır. Sütten kesim öncesi ve doğum-6 aylık dönemlerde 10 g probiyotik+enzim alan buzağıların sırasıyla %83,4 ve %38,6 oranlarında kontrol grubuna göre daha düşük (daha az ishal) fekal dışkı skoru puanı ile değerlendirildikleri saptanmıştır. Bu bakımdan, 10 g dozundaki probiyotik+enzim kombinasyonunun, öncelikli olarak buzağılarda görülen ishalin azaltılmasında etkili olduğu, bunun yanı sıra buzağılarda yemden yararlanma ve büyüme özellikleri üzerine olumlu bir etkiye sahip olduğu, hayvan davranışları üzerinde de olumsuz bir etki yapmadığını sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of feeding Brown-Swiss calves by rations which include different amonths of probiotic-enzyme supplementaitons on their growth, development performance and some behavioral characteristics. 10 and 20 gram probiotic-enzyme supplementation added to calves' rations in the trial groups while calves in the control group was not offered any probiotic-enzyme supplementation. Calves were fed with 4 liters of milk daily at 2 meals and were weaned at 45 days of age. Birth weights in control and trial groups were respectively 17±1,72, 39,50±2,72 and 38,17±2,72 kg, weaning ages were respectively 52,33±3,93, 56,17±3,93, 52,67±3,93 kg, four month weights were respectively 103,83±7,02, 100,33±7,02, 100,00±7,02 kg, six month weights were respectively 136,5±8,96, 146,17±8,96 and 147,67±8,97 kg. Live weight, daily weight gains, feed conversion ratios, increase in body measurements and fecal scores were not significantly affected by probiotic-enzyme supplementation, however 10 gram dose added group had %7,3 higher weaning weights, %7,1 higher six month weights, %16 higher daily weight gain before weaning and %7,3 higher daily weight gain in the birth-six month period compared to control group. This dose increased feed efficiency ratio in the birth-six month period with %6,7 for concentrated feed and %2,9 for total consumed feed. It is determined that, compared to control group calves that received 10 grams of probiotic-enzyme supplementation were graded with %83,4 and %38,6 lower fecal scores for the preweaning and birth-six month period respectively. To sum up, it was concluded that 10 grams of probiotic-enzyme combination was effective in reducing the diarrhea in calves, and had a positive effect on feed efficiency ratio and growth characteristics in calves and had no negative effect on animal behaviour.