Investigation of the probiotic effects of lactobacillus sakei 2-3 and Candida zeylanoides y12-3 strains in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, walbaum 1792)
Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss, walbaum 1792) lactobacillus sakei 2-3 ve Candida zeylanoides y12-3 suşlarının probiyotik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 877199
  2. Yazar: MOHANAD DHEYAA TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, gökkuşağı alabalıklarında aday probiyotik L. sakei 2-3 ve C. Zeylanoides Y12-3 suşlarının ayrı ayrı ve birlikte kullanımının gelişim, hematolojik parametreler, serum immünolojik parametreleri, serum biyokimyası, histopatoloji, histomorfoloji, bağışıklık ve antioksidan enzim aktiviteleri ile ilgili genlerin ekpresyonu ve L. garvieae'ye karşı hastalık direnci üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Bunun için, balıklar 4 farklı yemle (kontrol, L. sakei 2-3, C. zeylanoides Y12-3 ve L. sakei 2-3 + C. zeylanoides Y12-3) 60 gün boyunca beslendi. Besleme denemesi sonucunda, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında probiyotik uygulanan gruplardaki balıklarda büyüme performansında, serum glikoz düzeylerinde, serum lizozim aktivitesinde, bağışıklık ve antioksidan durum ile ilgili genlerin ekpresyonunda artış saptandı. Probiyotik uygulanan gruplarda trigliserit seviyeleri kontrol grubuna göre daha düşük olduğu ve serum ALT seviyelerinin etkilenmediği tespit edildi. Histopatolojik incelemelerde özellikle C. zeylanoides Y12-3 ve L. sakei 2-3 + C. zeylanoides Y12-3 gruplarındaki balıklarda ön bağırsak, ön böbrek ve karaciğerde geri dönüşümlü değişiklikler saptandı ve görülme sıklıkları orta derece bulundu. L. sakei 2-3 grubunda karaciğerde tespit edilen histolojik değişikliklerin görülme sıklığı nadir olarak tespit edildi. Histomorfolojik incelemeler sonucunda, L. sakei 2-3 grubu hariç, probiyotik uygulanan gruplarda balıkların ön bağırsaklarında vilus genişliğinin ve goblet hücresi sayısının arttığı saptandı. Bununla birlikte, L. sakei 2-3 grubundaki balıklarda, C. zeylanoides Y12-3 grubu ile karşılaştırıldığında, respiratory burst aktivitesi, süper oksit anyon üretimi, bağışıklıkla (IgM, IL-B1, lizozim, TNF-α, HSP70) ve antioksidan enzim aktiviteleri (GPX, GST, SOD ) ile ilgili genlerin ekpresyonunu ve L. garvieae ile deneysel enfeksiyon sonrası hayatta kalma oranları istatistiksel olarak önemli ölçüde daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate individual and combined effects of candidate probiotic strains C. zeylanoides Y12-3 and L. sakei 2-3 on growth, hematological parameters, serum immunological parameters, serum biochemistry, histopathology, histomorphology, expression of genes related to immunity and antioxidant enzyme activities and disease resistance against L. garvieae in rainbow trout. For this, the fish were fed with 4 different feeds (control, L. sakei 2-3, C. zeylanoides Y12-3 and L. sakei 2-3+C. zeylanoides Y12-3) for 60 days. After the experiment, growth parameters, serum glucose levels, serum lysozyme activity, and expression of genes related to immunity and antioxidant status in fish were increased in the probiotic groups. Triglyceride levels were lower in the probiotic groups than in the control group, and serum ALT levels were not affected. Histopathological examinations revealed reversible changes in the foregut, anterior kidney and liver, especially in fish in the C. zeylanoides and L. sakei + C. zeylanoides groups and their observation frequency was moderate. The frequency of histological changes detected in the liver in the L. sakei 2-3 group was found to be rare.The villus width and the number of goblet cells increased in the foreguts of the fish in the probiotic groups, except for the L. sakei 2-3. However, respiratory burst activity, superoxide anion production, expression of genes related to immunity (IgM, IL-B1, lysozyme, TNF-α, HSP70) and antioxidant enzyme activities (GPX, GST, SOD) and survival after challenged with L. garvieae were higher in L. sakei group compared to the C. zeylanoides.