Endemik astragalus dipsaceus bunge bitkisinin fitokimyasal analizi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Phytochemical analysis and biological activities of endemic astragalus dipsaceus bunge
- Tez No: 553448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada endemik Astragalus dipsaceus Bunge bitkisinden sekonder metabolitlerinin biyolojik aktivite yönlendirmeli izolasyonu amaçlandı. Bu amaçla bitkinin tamamı kurutuldu ve maserasyon yöntemi ile MeOH:CHCl3 (1:1) karışımında ekstrakte edildi. Elde edilen ham ekstre saf suda çözüldü ve sırasıyla hekzan, diklorometan, etilasetat, n-bütanol ve su ile ekstrakte edildi. Hazırlanan tüm ekstreler (hekzan ekstresi, diklorometan ekstresi, etilasetat ekstresi, n-bütanol ekstresi ve su ekstresi) C6 ve HeLa hücresine karşı antikanser aktiviteleri incelendi. Yüksek aktivite gösteren etil asetat ekstresi çeşitli kromatografik yöntemlere (İTK, kolon kromatografisi vb.) tabi tutuldu ve izole edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik-kromatografik yöntemlerle (GC-MS, 1D-2D NMR) belirlendi. Bu ekstreden sikloalpiosid-D, sikloalpiosid, ve genistein molekülleri tespit edildi. Daha sonra elde edilen bileşiklere C6 (sıçan beyin kanser hücresi) ve HeLa (insan rahim ağzı kanser hücresi) hücrelerine karşı antikanser aktivite testleri yapıldı. Pozitif kontrol olarak 5-FU kullanıldı. Bu testler sonucunda izole edilen moleküller ve 5-FU ile kıyaslandığında; C6 hücresine karşı genistein molekülünün, HeLa hücresine karşı ise sikloalpiosid molekülünün en yüksek aktiviteye sahip olduğu gözlendi. Ayrıca sikloalpiosid ve genistein moleküllerinin 5-FU den daha düşük toksisiteye sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, bioassay guided isolation of secondary metabolites from endemic Astragalus dipsaceus Bunge plant was aimed. For this purpose, the whole plant was dried and extracted in a mixture of MeOH: CHCl3 (1: 1) by maceration. The crude extract was dissolved in pure water and extracted with hexane, dichloromethane, ethyl acetate, n-butanol and water, respectively. All the prepared extracts (hexane extract, dicholoromethane extract, ethylacetate extract, n-butanol extract and water extract) were investigated for the anticancer activities against C6 and HeLa cells. Ethyl acetate extract which had the highest activity was subjected to various chromatographic methods (TLC, column chromatography, etc.) and the structures of the isolated compounds were determined by spectroscopic-chromatographic methods (GC-MS, 1D-2D NMR). From this extract the cycloalpiosid-D, cycloalpiosid, and genistein molecules were detected. Then, anticancer activity tests were performed to the compounds against C6 (rat brain cancer cell) and HeLa (human cervical cancer cell) cells. 5-FU was used as a positive control. As a result of these tests, genistein exhibited the highest activity against C6 cells and Cycloalpioside showed the highest actvity against HeLa cells among the other isolated compounds and 5-FU, respectively. In addition, cycloalpioside and genistein molecules were determined to have lower toxicity than 5-FU.