Tuva Türkçesinde Lamaizm ve Şamanizm'e ait söz varlığı
Vocabulary of Lamaism and Shamanism in Tuva Turkish
  1. Tez No: 553457
  2. Yazar: YASEMİN BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tuva Cumhuriyeti, Moğolistan ve Çin'de kullanılan Tuva Türkçesi, diğer Türk dilleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu önem, Eski Türkçe ile karşılaştırıldığında aralarındaki kimi eskicil benzerliklerin bulunmasından ve Lamaizm-Şamanizm'i birlikte benimsemelerinden kaynaklanır. Çalışmada, Tuva Türkçesindeki Lamaizm ve Şamanizm'e ait terimler tespit edilmiştir. Terimlerin sözlük anlamları verilmiş ardından örneklerle genişletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tuva Turkish, which is used in Tuva Republic, Mongolia and China, has an important place among other Turkish languages. This importance stems from the fact that there are some old similarities between them and the adoption of Lamaism and Shamanism together. In this study, the terms of Lamaism and Shamanism in Tuva Turkish were determined. The dictionary meanings of the terms are given and then expanded with examples.