Arap dilinde ünlem ifadeleri
Exclamation in Arabic language
- Tez No: 553458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Arapça gramerinde, cümleler biçimlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sebeple ünlem ifade eden cümleler bazen farklı cümle gruplarıyla bazende tek başına bir yapı olarak değerlendirilmiştir. Modern dilcilerden olan Temmam Hasan, Arapçada cümle taksimatına farklı yaklaşarak ünlem ifadelerini bir cümle türü olarak“İfsahi cümle”adlandırmıştır. Bu çalışmada Temmam Hasan`ın ünlem cümleleri olarak adlandırdığı cümleler incelenmiş ve Türkçedeki anlamsal karşılığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Arapçadaki ünlem terimi klasik ve modern dönemdeki kullanımıyla değerlendirilmiş ve Türkçeyle karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde ise Arapçadaki ünlem cümleleri ayrı başlıklarla incelenmiş Türkçedeki anlamsal karşılığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Arabic grammar, sentences are classified according to their form. For this reason, exclamatory sentences are sometimes considered as a stand-alone structure sometime with different groups of sentences. Temmam Hasan, one of the modern linguists, took a different look at the sentence division in Arabic and named the exclamation as a sentence type“Ifsahi sentence”. In this study, the sentences that Temmam Hasan calls exclamation sentences are examined and semantic equivalents in Turkish are determined. In the first part of this study, the term exclamation in Arabic was evaluated with its usage in classical and modern period and compared with Turkish. In the second part, the exclamation sentences in Arabic were examined under separate titles and the semantic equivalents in Turkish were tried to be determined.