Terbiyum kompleksi bağlı indirgenmiş grafen oksit esaslı nano malzeme geliştirilmesi: Tasarım ve sentez
Development of a new nano material based on terbium complex and reduced graphene oxide: Design and synthesis
  1. Tez No: 553473
  2. Yazar: MELTEM ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında terbiyum (III) kompleksi içeren grafen esaslı bir nano malzemenin tasarımı ve geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla öncelikle grafitten grafen oksit ve indirgenmiş grafen oksit uygun yöntemler üzerinden elde edilmiştir. Tasarlanan terbiyum (III) kompleksinin sentezinin ardından indirgenmiş grafen oksit ile birleştirilerek hedeflenen nano malzeme elde edilmiştir. Bu yeni malzemenin karakterizasyonu FT-IR, SEM, TEM ve Zeta potansiyeli yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Son aşamada ise nano malzemenin biyolojik olarak önem arz eden bazı iyon ve/ya moleküllerin tayin ve tespitinde lüminesans sensör/belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar malzemenin en önemli reaktif oksijen türlerinden biri olan hidroksil radikalinin tayin ve tespitinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and synthesis of a new nano material based on reduced graphene oxide, which contains an organo terbium (III) complex is investigated. To this purpose, firstly, graphene oxide and reduced graphene oxide were obtained from graphite by appropriate methods. Following the synthesis of the designed terbium (III) complex, the targeted nano material was obtained by combining with the reduced graphene oxide. Next, this new material was characterized by FT-IR, SEM, TEM, and Zeta potential. Finally, it has been tested whether this nano material can be used as a luminescence sensor / probe in the detection of some biologically important ions and / or molecules. The results show that this new nano material can be used in the detection of hydroxyl radical which is one of the most significant reactive oxygen species.