Tb (III) DO3A ve 1,4-diokso-1,2,3,4tetrahidrobenzo[G]ftalazin ikilisinden oluşan yeni bir bileşiğin sentezi ve özellikleri
Synthesis and properties of a new compound of Tb (III) DO3A and 1,4-dioxo-1,2,3,4tetrahidrobenzo [G] phthalazine
  1. Tez No: 644361
  2. Yazar: EMRE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında terbiyum (III) DO3A kompleksi ve 1,4-diokso-1,2,3,4tetrahidrobenzo[G]ftalazin ünitesinin kovalent olarak bir araya getirilmesi amaçlanmış olup, bu amaçla öncelikle iki ünite ayrı ayrı sentezlenmiş olup spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Bir sonraki aşamada ise bu iki ünite uygun kimyasal tepkimeler üzerinden bir araya getirilmiştir. Tasarımı ve sentezi gerçekleştirilen bu yeni bileşiğin yapısal karakterizasyonu, çoklu emisyon yapabilme yeteneği spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to covalently attach the terbium (III) DO3A complex and 1,4-dioxo-1,2,3,4tetrahydrobenzo [G] phthalazine units. For this purpose, firstly, two units were synthesized separately and were analyzed by spectroscopic methods. In the next step, these two units are combined by using appropriate chemical methods. The structural characterization, photophysical properties, and multi emission capability of this new were investigated by using spectroscopic methods.