Kasaba (kaş) neojen havzası'nın ostrakod biyostratigrafisi
The Ostracoda biostratigraphy of kasaba (Kaş) neogene basin
- Tez No: 55349
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL TUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Kaş ilçesinin kuzeydoğusunda yer alan Miyosen yaşlı sedimanter kayaçların ostrakod faunası sistematik ve taksonomik olarak incelenmiş, biyozonlar ayırtlanarak, biyostratigrafisi ve kronostratigrafisi belirlenmiştir. Ostrakoda faunası ile birlikte diğer fosil faunası da kullanılarak paleoortamsal ve paleocoğrafik yorum ortaya konmuştur. Yaklaşık 228 km2 lik bir alanda 5 stratigrafi kesiti ölçülmüş ve bu kesitlerden alınan 205 örneğin ostrakod içeriği taranmıştır. İnceleme alanında yüzeylenen birimler, Eosen yaşlı Susuzdağ formasyonu ile başlamakta ve bu formasyonun üzerine uyumsuz olarak Miyosen istifi gelmektedir. Miyosen istifi Burdigaliyen yaşlı Sinekçi formasyonu ve Üst Burdigaliyen-Langiyen yaşlı Kasaba formasyonundan oluşmaktadır. Ölçülü stratigrafi kesitlerine ait örneklerde saptanan 16 cins ve bu cinslere ait 33 türün sistematik ve taksonomik tanımlamaları yapılmış ve genelleştirilmiş stratigrafik istifdeki ve ölçülü stratigrafi kesitlerindeki dağılımlarına göre 3 ayrı biyozonun varlığı ortaya konulmuştur. İstifin ostrakod faunası ile kronostratigrafik bölümlenmesi yapılmış ve Burdigaliyen, Langiyen katları ayırtlanmıştır. Kronostratigrafik tanımlamada diğer fauna ve flora grupları ile de karşılaştırmalar yapılmış ve desteklenmiştir. İnceleme sırasında gerçekleştirilen kimyasal analizler tüm makro ve mikro fosil bulguları ile birlikte değerlendirilmiş ve bölgenin paleoortam koşulları ve paleocoğrafik yorumu yapılmıştır. Bölge istifinin Burdigaliyen başlangıcından Üst Burdigaliyen' e kadar derinleştiği ve daha sonra Langiyen'i de içine alacak periyotta sığlaştığı belirlenmiştir. Ayrıca denizel birimlerden oluşan istifin Tetis/Akdeniz biyoprovensîne dahil olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the ostrakoda fauna of the Miocene aged sedimentary rocks which are located in the northeastern part of Kaş were investigated systematically and taxonomically and by seperating the biozones, biostratigraphy and chronostratigraphy were determined. The paleoenvironmental and paleoge-ographical interpretation were put forward by considering the other fossil fauna with the ostracoda fauna. 5 stratigraphic sections were measured in the approximately 228 km2 region and from this sections 205 samples were taken and the ostracoda contents were scanned. Units were deposited in the investigation area begins with Eocene aged Susuzdağ formation and above this formation Miocene aged sequence were deposited by a disconformity. Miocene sequence consists Burdigalian aged Sinekçi formation and Upper Burdigalian - Lower Langian aged Kasaba formation. The systematic determinations of 16 genus and belonging their 33 species were determined from the samples of the measured stratigraphic sections and observed existance of the 3 different biozones were put forward according to the distributions in the generalized stratigraphic sequence and measured stratigraphic sections. Chronostratigraphic classification of the sequence were realized by using ostracoda fauna and Burdigalian and Langian stages were seperated. The other fauna and flora groups were considered in the chronostratigraphic determinations, and correlations between them were done and from this point of view they were supported. Chemical analysis were considered with all the macro and micro fossil data during the investigation and paleoenvironmental and paleogeographic conditions of the region were interpreted. It was determined that the Miocene sequence of the region gets deeper up to the Upper Burdigalian from the beginning of the Burdigalian but it gets shallower (regressive) in the Langian period. In addition, it was determined that, the sequence consisted of marine units is included in Tethys/Mediterranean bioprovenance.