Yonca ile domuz ayrığı kılçıksız brom ve ingiliz çiminin rekabet yetenekleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 3496
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SADIK GENÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
- 34- Ö Z E T Yapılan bu çalışmada, ikili kombinasyonlar halindeki dört ayrı yem bitkisinin birbirleriyle rekabet durumları incelenmiştir. Türler arasındaki rekabet her bir türe ait yeşil ot ve kuru ot verimleri, bitki boyları ve çalışma sonundaki basal bitki sayısı dikkate alınarak tesbit edil miştir. Bu deneme için îngiliz Çimi (Lolium perenne ), Kılçık sız Brom (Bromus inermis ) ve Domuz Ayrığı (Dactylis glome- rata) gibi buğdaygiller ile baklagil olarak Yonca (Hedicago sativa) kullanılmıştır. Bu bitkiler 6 adet ikili kombinas yon oluşturmuş ve bu kombinasyonlar 2 tekerrür halinde ye tiştirilmişlerdir. Bu durumda tüm deneme 40x40 boyutların daki 12 adet kasada yeralmıştır. Herbir kasada türlere ait 25 'er bitki olmak üzere toplam 50 bitki yetiştirilmiş ancak herbir türe ait bitkilerin alternatifli dizilmesine özen gösterilmiştir. Bitkiler rekabet koşullarına terkedilmeden önce 3 kez biçim yapılmış, her biçim sonrasında bitkilerin yeşil ot ve kuru ot verimleri tesbit edilmiştir. Bitkiler rekabet koşullarına terk edildikten sonra da 2 kez boyları ölçülmüştür. Rekabet koşullarının ardından da herbir kasada yer alan bitkiler sayılıp basal bitki sayısı tesbit edilmiş tir. Yapılan tüm bu işlemler sonucunda îngiliz Çimi'nin er-- 35 ken gelişme devresinde oldukça rekabetçi olmasına karşın zamanla özelliğinin Domuz Ayrığı 'na kaydığı tesbit edil miştir. Bunun yanısıra Yonca'nm ilk gelişme devresinde çok yavaş gelişme göstermesi nedeniyle resesif bitki du rumunda gözlenmiştir. Aynı şekilde Kılçıksız Brom da re kabetçi olamayan bir tür olmuştur. Bu çalışma göstermiştir ki, İngiliz Çimi İzmir ve çevresinin ekolojik koşullarına uygun bir tür olamamış tır. Bu nedenle çevrenin ekolojik koşullarına uygun yeni çim türleri tesbit edilmeli ve adaptasyonu sağlanmalıdır. Ayrıca bu tür denemeler en az 2 vegetasyon dönemini kap sayacak şekilde düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
- 36 SUMMARY In this investigation, in order to study the competition among the four different species, the some caracteristics such as, the green and dry herbage yield, plant height and basal plant number based on individual species observation“were determined. In the experiment, the ryegrass (Lolium perenne), smooth brome (”Rromus inermi s), Orchardgrass (Dactylis gloraerata) were considered to be grass and the alfalfa (Medic ago Sativa) as legüminosae. These plants being in the 6 pairs -were grown in 2 replications. The experiment was set up in the 12 pots of size 40x4-0 cm. în a pot, total 50 plants were grown with two species in alternate. Before putting the plants in the competition, three cuttings were taken and the green and dry herbage yields were determined for each cutting. The height of plants was measured as twice after putting in the competition. After this, the plants in each pot were accoun ted and basal plant number was determined. At the end of the experiment it was seen that the rye grass is earlier than the orchardgrass at the first cutting, but in the later periods it appeared the orchardgrass to be earlier than ryegrass. It was found that the alfalfa didn't dominated because of the growing slowly in the first stage. Also, smooth brome does as alfalfa. This study shows that the ryegrass is not a suitable37 - plant for Izmir and its environments. For this reason, the new grass species must be determinated and adapted to the conditions in this region. In addition, the experiments like this must be repeated at least twice in two vegeta tion periods.