Gagea cinsinin plecostıgma seksiyonu türlerinin morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik özellikleri
Morphological, micromorphological and anatomical traits of section plecostigma species of gagea genus
  1. Tez No: 553511
  2. Yazar: REYHAN REİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Türkiye'nin çeşitli lokalitelerinden toplanmış olan Gagea cinsinin Plecostigma seksiyonu türlerinden G. chloranta, G. sivasica ve G. uliginosa'nın morfolojisi, tohum, yaprak ve polen mikromorfolojisi ile taban yaprak ve pedunkul anatomisi incelenmiştir. Ayrıca türlerin hem Türkiye hem de dünyadaki coğrafik yayılışları haritalar ile gösterilmiştir. İncelenen karakterlerin taksonomide kullanılır olduğu görülmüştür. Tohum yüzeyi ornamentasyonu G. sivasica'da supraretikulat, G. uliginosa ve G. chloranta'da retikulattır. En büyük boyutlu tohumlar G. chloranta türüne, en küçükler ise G. sivasica'ya aittir. Gövde ve taban yapraklarının yüzey ornamentasyonları G. sivasica'da papillat, G. uliginosa ve G. chloranta'da granulat veya mikropapillattır. Polen şekli G. uliginosa ve G. chloranta'da oblat, G. sivasica'da peroblat, polen yüzeyi ornamentasyonu ise G. uliginosa'da retikulat-kristatum, G. chloranta'da retikulat, perforat, G. sivasica'da rugulat-granulat, rugulat-perforattır. Anatomik inceleme sonucunda, taban yaprağı ve pedunkulun, türlerin ayrımında kullanılabilecek önemli karakterler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Gagea chloranta, G. sivasica and G. uliginosa species of Plecostigma section belongs to Gagea genus, which were collected from different localities of Turkey, was examined with regard to morphological, seed and leaf surface, pollen micromorphological with anatomical proporties (peduncul, basal leaf and leaf surface) and geographical distribution of the species are given. It was observed that review of characters could be used in taxanomy. Ornomentation of seed surface is reticulate in G. chloranta and G. uliginosa, supraretuculate in G. sivasica. The largest seed belongs to G. chloranta and the smallest seed belongs to G. sivasica. The surface ornomentation of basal and cauline leaf is granulate or micropapillate in G. chloranta and G. uliginosa and it is papillate in G. sivasica. Pollen shape is oblate in G. chloranta and G. uliginosa, problate in G. sivasica, the ornamentation of pollen surface is reticulate, perforate in G. chloranta, rugulate-granulate, rugulate-perforate in G. sivasica and reticulate-cristatum in G. uliginosa. Because of anatomical research, it was seen that peduncle and basal leaf is important in dinstiction of species.