Karayolları trafik kanunu'na göre tehlike sorumluluğu
Strict liability provisions of the highways traffic law
- Tez No: 553510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERBEST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yaptığım tez çalışması ile günümüzde artan motorlu araç sayısı neticesinde oluşan trafik yoğunluğu sebebiyle artış gösteren trafik kazaları çerçevesinde meydana gelen zararlardan kimin ya da kimlerin sorumlu olduğu, bu sorumluluk türünün ve kapsamının nelerden ibaret olduğu ve 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan kavramların ayrıntılı bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin ana sorusu karayolu trafik kazası mağdurlarının ve ailelerinin Türk Hukuku'nda uğradığı zararlardan kimlerin sorumlu olduğunun tespit edilmesidir. Söz konusu tez yazımı esnasında kullanılan araştırma yöntemi doküman incelemesi yoluyla nitel araştırma yöntemidir. Bu kapsamda 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu, ilgili yönetmelikler, kütüphane çalışmaları kapsamında konuyla ilgili kitaplar, konuyla bağlantısı olan yüksek lisans ve doktora tezleri, internet kaynak taraması, makaleler ve dergiler incelenerek analiz edilmiştir. Motorlu taşıtların yol açtığı zararların tazminatı konusunda Türk Hukuku tehlike sorumluluğunu düzenlemektedir. Bu kusursuz sorumluluk türü, trafik kazası mağdurlarının konumu, geleneksel kusura dayalı sorumluluk yükümlülüğü ile karşılaştırıldığında olumludur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse applicable liability regulations of Turkish Highways Traffic Law (Law Numbered 2918), considering the fact that traffic accidents has become inconsistent due to the traffic density that occurs because of the increasing number of motor vehicles. The main question structured as to find out who is liable for the damages of road traffic accident victim's and their families under Turkish Law. The qualitative research methods through a document review is used during the writing of the thesis. In this context, the Highways Traffic Law No. 2918, the Turkish Code of Obligations No. 6098, related regulations, related books within the scope of library studies, related master's and doctorate theses, internet resource search, articles and journals were analysed. Turkish Law holds a strict liability with regard to the compensation for damage caused by motor vehicles. In this respect the position of road, traffic victims are favourable when compared to traditional fault base liability system.