Cam-polimer lifli hibrit kumaş ile güçlendirilmiş bims duvar elemanlarının performanslarının incelenmesi
Investigation of the performance of bims wall components retrofitted with glass-polymer fiber based hybrid textile
- Tez No: 553516
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu deneysel çalışmada, alkali dirençli cam ve polipropilen esaslı, hibrit ve çok eksenli sismik tekstil malzemesi ile güçlendirilmiş yığma bims blok elemanlardan oluşturulan üçlü numunelerin kayma dayanımları incelenmiştir. Sismik kumaş, bims blok numunelere; 2 farklı tipteki özel yapıştırma sıvası kullanılarak; tek taraflı, çift taraflı ve bindirmeli olarak uygulanmıştır. Bu iki farklı türdeki özel yapıştırma sıvalarından biri Almanya menşeili olup beyaz çimento ve doğal su kireci esaslıdır. Diğeri ise yerli üretim olup genleştirilmiş cam kürecik esaslıdır. Toplam 34 adet numune üretilmiş; numunelerin inşasında 190x390x185 mm boyutlarında bims bloklar kullanılmıştır. Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi yapı mekaniği laboratuvarında gerçekleşen Deney I grubu kapsamında 16 adet numune, Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'ne bağlı yapı malzemesi laboratuvarında yürütülen Deney II kapsamında ise 18 adet numune; basma-çekme test cihazında düşey yüklemeye maruz bırakılarak, harç-bims ara yüzeyinden kaymaya zorlanmıştır. Referans olarak değerlendirilen güçlendirilmemiş numuneler, tek tarafına kum sıva uygulanan numuneler, tek tarafına 2 cm beyaz çimento ve doğal su kireci esaslı sıva uygulanan numuneler, tek tarafına 2 cm cam kürecik esaslı sıva ve her iki tarafına 1'er cm cam kürecik esaslı yapıştırma sıvası uygulanan numuneler üç noktalı kesme deneyleri ile ayrıca incelenerek, elde edilen deney sonuçları kuvvet-yer değiştirme ilişkileri ve kayma dayanımı parametreleri bakımından karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Özel yapıştırıcı sıvaların numunelerin yüzeyine uygulanması; kayma dayanımlarını oldukça arttırmıştır. Ayrıca sismik tekstil ve bağlayıcı sıvaların kombinasyonu ile oluşturulan güçlendirme sistemi, ani kırılmaları önlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, shear strengths of triple samples formed from agglomerated blocky elements reinforced with alkali-resistant glass and polypropylene based hybrid and multi-axis seismic textile material were investigated. Seismic textile applied to pumice block samples by using two different types of special adhesive plaster; unilateral, double sided and overlapped. One of these two different types of special bonding plasters is of German origin and is based on white cement and natural water lime. The other one is domestic production and is based on expanded glass beads. A total of 34 samples were produced; 190x390x185 mm pumice blocks were used in the construction of the samples. 16 samples within the scope of Experiment I group in Structural Mechanics Laboratory of Technology Faculty of Düzce University and 18 samples under the Experiment II group in Building Materials Laboratory of Technology Faculty of Sakarya University, forced to slip from mortar-bims interface by subjecting to vertical load at a compression-tensile test device. Non-reinforced samples evaluated as reference, samples with sand plaster applied to single side, samples with 2 cm white cement and natural water lime based plaster applied to one side, samples with 2 cm glass bead-based plaster on one side and samples with 1 cm glass globe based adhesive plaster applied on both sides, were examined with triplet shear tests and the obtained test results were compared in terms of force-displacement relations and shear strength parameters. Consequently, application of special adhesive plasters to the surface of samples; increased shear strength. In addition, the reinforcement system created by the combination of seismic textile and binding plasters prevented sudden breakage.