Homogenization of composites embedding general imperfect interfaces
Genel kusurlu arayüz konulması ile kompozitlerin türdeşleştirilmesi
- Tez No: 553528
 - Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ALI JAVILI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, bileşenleri arasına bir genel arayüz koyarak kompozit malzemelerin bir bütün olarak davranışları üzerine sistematik bir çalışma sunmaktır. Sıfır-kalınlıklı arayüz modeli bileşenler arasındaki sonlu-kalınlıklı bir arayüzü temsil etmektedir. Genel arayüz modeli, birleştirici veya elastik arayüz modellerinin aksine hem yerdeğişim, hem de çekiş süreksizliğine izin veren bir arayüz modelidir. İlk olarak, birçok farklı temsili hacim ögesinin ve sınır koşullarının, kompozit malzemelerin bir bütün olarak davranışları üzerindeki etkisini inceleme amacıyla türdeşleştirme üzerine kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Daha sonra, türdeşleştirme çerçevesi arayüzleri dahil etmek üzere genişletilmiş, bu sayede iri parçacıklı ve fiber kompozitlerdeki boyut etkileri de yakalanmıştır. Kompozitlerin, bir bütün olarak boyuta bağlı tepkisini belirleyebilmek için iki yeni analitik yaklaşım geliştirilmiştir. Birinci yaklaşım, kompozit küre bir araya getirilmesi, kompozit silindir bir araya getirilmesi ve genel istikrarlı metodu ileri taşıyarak, kompozitlerin makroskopik özellikleri için tahminler ve sınırlar elde edilmesini sağlamıştır. İkinci yaklaşımda ise sadece bütün üzerinde etki eden özellikleri belirlemekle beraber, aynı zamanda arayüz dahil maddenin her fazında gerilme ve gerinim durumlarını tespit eden Mori–Tanaka metodu genelleştirilmiştir. İleri sürülen analitik sonuçlar, sonlu eleman metodunun kullanıldığı bir dizi numerik örnek ile detaylı bir şekilde doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to present a systematic study on the overall behavior of composites embedding general interfaces between the constituents. The zero-thickness interface model represents a finite-thickness interphase between the constituents. The term general interface refers to an interface model that allows for both displacement and traction jumps, unlike cohesive or elastic interface models. To set the stage, a comprehensive study on homogenization is carried out to examine the effects of various representative volume elements (RVE) and boundary conditions on the overall response of composites. Next, we extend the homogenization framework to account for interfaces hence, capturing size effects in both particulate and fiber composites. Two new analytical approaches are developed to determine the overall size-dependent response of composites. The first approach extends the composite sphere assemblage (CSA), composite cylinder assemblage (CCA) and the generalized self-consistent method (GSCM) resulting in bounds and estimates on the macroscopic properties of composites. In the second approach, we generalize the Mori--Tanaka method that not only determines the effective properties but also provides the state of the stress and strain in each phase of the medium including the interface. The proposed analytical results are thoroughly verified via a series of numerical examples using the finite element method.