Doğu Anadolu Bölgesindesığırcılık işletmelerinin yapısalözelliklerinin belirlenmesi:Ağrı ili Tutak ilçesi örneği
Determination of the structural properties of the catle enterprises in eastern anatolia region: An example of Tutak county of Ağrı province
  1. Tez No: 553535
  2. Yazar: YAHYA TEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma Ağrı ili Tutak ilçesine bağlı sığırcılık işletmelerinin mevcut yapısal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ilçe 43 köy ve 2 mahallede faaliyet gösteren işletmecilerle 305 adet anket yüz yüze yapılmıştır. Ankete katılan işletmecilerin %46,9'unun 50 yaş üstü, %35,2'sinin ilkokul terk, %89,5'inin 10 yıldan fazla hayvancılık yaptıkları tespit edilmiştir. Tutak ilçesindeki sığırcılık işletmelerinin 20'den az hayvan sayısı olan işletmelerinin oranı %35,7, 21-40 baş hayvan bulanan işletme oranı ise %40,7 olarak tespit edilmiş olup, yapılan sığırcılık şeklinin %96,7'sinin karma olduğu görülmüştür. İşletmelerde en fazla tercih edilen sığır ırkı %96,1 oranıyla melez ırklar olduğu tespit edilmiştir. Ahırların %66,3'ü 10 yıldan fazla kullanılmakta olup bunların %100'ü bağlı duraksız kapalı ahırdan oluşmaktadır. Ahırların %99,3'ü müstakil yapıda olup %88,9'u duvarlarının taştan yapıldığı tespit edilmiştir. Ahırların %96,7'sinin tabanı betondan yapıldığı, %86,2'sinde pencere bulunduğu, %76,7'sinde havalandırma deliklerinin mevcut olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin %50,5'inde yılda iki kez temizlik yapıldığı, %96,4'ünde buzağılar aynı ahırda aynı grup bölmesinde barındırıldığı saptanmıştır. İşletmecilerin %62,0'si günde üç kez yemleme yapmakta olup, en çok tercih edilen kaba yemin saman olduğu görülmüştür. İşletmelerin %51,8'inde 10. günden itibaren buzağılara kaba ve kesif yem vermeye başladığı,%79,7'si ise 2. haftadan itibaren su vermeye başlandığı tespit edilmiştir. İşletmelerin %83,6'sında elle sağım yapıldığı ve %33,1'inde suni tohumlama yaptırıldığı saptanmıştır. Tutak'ta incelenen sığırcılık işletmelerinde en fazla görülen hastalık %87,9 oranı ile şap hastalığı olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda, Tutakta bulunan hayvancılık işletmelerinin hayvan yetiştirme, verimliliği artırma, kayıt tutma, hayvan besleme ve bakımı ile hayvan pazarlama ve örgütleme konularında kendilerini yeterince geliştirmedikleri, bu konularda gerekli önlemlerin alınması ve yetiştiricilerin eğitilmesi, farkındalık kazandırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the current structural characteristics of cattle farms in the province of Tutak county of Ağrı province. For this purpose, 305 surveys were conducted face to face with the enterprisers in 43 villages and 2 neighborhoods. It was determined that 46,9% of the surveyed enterprisers were over 50 years of age, 35,2% of them were primary school graduated, 89,5% of them practiced animal husbandry longer than 10 years. The percentage of enterprises with less than 20 animals in the Tutak county is 35,7%, and the percentage of enterprises with 21-40 head animals is determined as 40,7% and 96,7% of the cattle raising is mixed. The most preferred cattle breed was found to be a hybrid breed with a percentage of 96,1%. 66,3% of the barns are used for longer than 10 years and 100% of them consist of a closed barns. 99,3% of the barns are detached and 88,9% of the walls are made of stone. 96,7% of the barns' floors are made of concrete, 86,2% of them have windows and 76,7% of them have ventilation holes. 50,5% of the enterprises were cleaned twice in a year, 96,4% of the calves were housed in the same group compartment. 62,0% of the enterprisers are feeding animals three times in a day and the most preferred roughage is straw. It was determined that 51,8% of the enterprises started to give roughage and concentrated feed to calves from the 10th day and 79,7% of them started to give water from the 2nd week. It was found that 83,6% of the enterprises had milking by hand and 33,1% of them had artificial insemination. The most common disease (87,9%) in cattle farms was mount and foot disease. As a result of the data obtained, it was concluded that the livestock holdings in Tutak have not developed enough in animal husbandry, productivity improvement, record keeping, animal feeding and rearing, animal marketing and organization, necessary precautions should be taken in these subjects and enterprisers have to be educated.