E.L.İ. Soma Bölgesi Kısrakdere Açık Ocak İşletmesi'nde mobil kırıcı-bant konveyör tasarımı
- Tez No: 55355
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYFİ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Açık ocak işletmelerinde, ocakların zamanla derinleşmesi ve buna bağlı olarak taşıma mesafelerindeki göreceli artış karşılaşılan sorunlardır. Kullanılan taşıma sistemi ve maliyeti büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ocağa en uygun sistemin seçimi coğrafik, topoğrafik, jeolojik, ekonomik ve diğer faktörler dikkate alınarak yapılmalıdır. Yaklaşık üç yıldır faaliyet gösteren Soma Güney Işıklar Açık Ocak İşletmesi B- Panosu'nda da benzeri sorunlar yaşanmaktadır. Bunun yanında pasa harman sahaları yetersizdir ve döküme uygun alanlar ocağa çok uzak mesafelerde bulunmaktadır. Bu durumda mevcut kamyon taşımacılığı işletme giderlerinin zaman içinde büyük artışlar göstermesi kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışmada taşıma giderlerini azaltabilmek için uygulanabilecek çözümler araştırılmıştır. Bu amaçla, öncelikle pasa harmanı için kapasite, ocağa uzaklık ve ulaşım şartlan açısından en uygun alan, taşıma yollan ve taşınacak malzemenin özellikleri de gözönüne alınarak belirlenmiştir. Örtükazı malzemesinin nakliyesi için ocak içi kırıcılı ve bantlı sistemler üzerinde durulmuştur. Bunlar, mobil kıncı-kamyon- bant konveyör, mobil kıncı-bant konveyör, modüler mobil kıncı-kamyon-bant konveyör sistemleridir. Mevcut kamyonla taşıma sistemi ve alternatiflerinin tasannu ile birlikte maliyet ve karlılık analizleri yapılmış ve sonuç olarak mobil kıncı-bant konveyör sisteminin ocak şartlan açısından örtükazı işlemi için en ekonomik sistem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Time dependent deepening and. relative increase in haulage distances are potential problems encountered in open pits. The haulage system used and its cost are extremely important. Therefore selection of the most suitable system should be made by considering geographic, topographic, geologic, economic and other factors. Similar problems have been practiced for Soma Güney Işıklar Open Pit Mine Panel - B which has been operating for three years. In addition spoil pile fields are not adequate while available ones are far from open pit. Therefore, it is unavoidable for existing truck haulage to show continuously increasing operating costs by time. In this study, it is aimed to decrease haulage costs. For this purpose locations and capacities of stockpiles are determined by considering haulage roads and material properties. Truck haulage and as an alternative, in-pit crushing and belt conveying systems are considered for overburden haulage. Alternative haulage systems comprise of“mobile crusher-truck-belt conveyor”,“mobile crusher-belt conveyor”and“modular mobile crusher-truck-belt conveyor”. Finally the design and financial analysis of“mobile crusher - belt conveyor”system which is recommended aş an alternative to existing system are performed and as a result of profitability analysis it is found that“mobile crusher - belt conveyor”system is the most economic system for this particular case.