Slope stability analysis of ELI Soma coal district
ELİ Soma Bölgesi kömür ocaklarının şev stabilite analizi
  1. Tez No: 65446
  2. Yazar: BAYRAM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ülkemiz önemli bir linyit kömürü rezervine sahip olmasına rağmen mevcut rezervin ancak %35'i kaliteli kömürden oluşmaktadır. Sözkonusu kaliteli rezervin büyük bir bölümü E.L.İ. (Ege Linyitleri İşletmesi) müessesesine ait havzalarda bulunmaktadır. Burada üretilen kömürün %65'i açık ocaklardan üretilmektedir. Ancak bu sahalarda detaylı bir şev stabilite çalışmaları yapılamamış olması nedeniyle işletmede bir takım şev stabilite problemleri meydana gelmiş ve bu problemler sınırlı olan kaliteli kömürün verimsiz bir şekilde üretilmesine, üretim maliyetinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Soma Işıklar havzasında detaylı şev stabilite çalışmaları ve analizleri (Geri ve duyarlılık) yapılarak, açık işletmenin çalışma süresi içinde bozulmadan sağlam olarak kalabileceği emniyetli ve ekonomik olan maksimum şev açısı saptanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although Turkey has important lignite reserves, only 35% of this reserve are of quality lignite. A large part of this quality lignite reserve in the sites belong to E.L.İ( Ege Linyitleri Enterprise ). 65% of the lignite mined from these sites is extracted by open cost mining methods. However, as a detailed slope stability assessment has not been carried out on these sites, a number of slope instability cases were occurred which caused a number of problems and these problems have resulted in inefficient production of high quality lignite coal and an increase in production cost. For these reason, a detail slope stability assessment should be carried out on the site considered in order to determine the efficient and economical maximum slope angle which will stay stable during the life of the mine. This thesis was done for ELI Soma region Işıklar open pit in the same purpose and consumption.