ELİ-Soma bölgesi açık ocak örtü-kazı çalışmalarında ekskavatör-mobil kırıcı-bant konveyör yönteminin uygulanabilirliğinin araştırılması
The Investigation of applicability excavator-mobile crusher-belt conveyor method in ELI Soma district
  1. Tez No: 119636
  2. Yazar: BARIŞ ERARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, Soma Linyit Havzası'nın genel özellikleri verilmiş, havzanın Işıklar - Batı Kısrakdere Panosu'nda uzun süreden beri uygulanan ekskavatör - kamyon yöntemiyle birlikte avantaj ve dezavantajları açıklanmış, yöntemin olumsuzluklarını gidermek için önerilen ve dünyada birçok açık ocakta benimsenmiş ekskavatör - mobîl kına - bant konveyör yöntemi üzerinde durulmuştur. Ekskavatör - kamyon yöntemi, örtü malzemesinin delme - patlatma sonucu iri parçalar halinde halatlı ekskavatörler ile doğrudan kamyonlara yüklenebilmesi, engebeli arazi şartlarına uyum sağlayarak panolar arasında kolayca yer değiştirebilmesi gibi üstünlüklerinden dolayı seçilmiştir. Ancak, gün geçtikçe derinleşen ve genişleyen ocak ve buna bağlı olarak örtü malzemesinin kamyon nakli ile örtü döküm alanına sürekli artış gösteren yol uzaklıkları ile taşınması akaryakıt giderlerini artırmaktadır. Bununla birlikte mobil ekipman fazlalığına bağlı olarak tamir - bakım, yedek parça, oto lastiği ve işçilik işletme giderlerinde önemli bir artışa neden olmaktadır. Ocakta yine mobil ekipman fazlalığından kaynaklanan yoğun hareketlilik ile meydana gelen aşın tozlanma, gürültü, yağ ve mazot sızıntısı çevre için sorun yaratmaktadır. Tüm bu olumsuzlukların büyük bir bölümünü ortadan kaldırmak için ocakta üretim yöntemi olarak, ekskavatör - mobil kinci - bant konveyör yöntemi önerilmektedir. Bu çalışmada, önerilen yeni üretim yönteminin işleyişi ve kullanılan ekipmanlar (halatlı ekskavatör, mobil kınalar ve bant konveyörler ) hakkında bilgi verilmiştir. Bununla birlikte yöntemin tamamlayıcısı ve değişmez niteliğindeki bant konveyör taşımacılığının, mobil ekipman sayışım azaltarak, işletme giderleri, çevre sorunları ve daha dik açılarda çalışabilme yeteneği bakımından kamyon nakliyatına göre daha üstün olduğu vurgulanmıştır. Yeni yöntem için taşınacak malzemeIV özellikleri, nakliye yollarının uzunlukları, eğimleri ve döküm sahalarının kapasitesi belirtilerek, ocakta uygulanabilirlik açısından öne çıkan ekipmanlar hakkında önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca kamyon ve bant taşımacılığının en iyi özelliklerinin birleştirildiği ve ocakta kamyonların tamamen atıl hale geçmesini önleyebilecek ekskavatör - mobil kinci - kamyon - bant konveyör yöntemi tanıtılarak, avantaj ve dezavantajları verilmiş ve bazı sorunların aşılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, her üç yöntemin ekonomik analizi yapılmış, ocakta uygulanması düşünülen ekskavatör - mobil kinci - bant konveyör yönteminin, hem ekskavatör - kamyon hem de ekskavatör - mobil kinci - kamyon - bant konveyör yöntemine göre işletme giderlerinden sağladığı tasarruf ve gelir bakımından çok daha avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, general properties Soma Lignite of Deposit has been given, the advantages and disadvantages of excavator - truck method, which has been applied for a long time in Işıklar - West Kisrakdere Open Pit Mine Panel is explained. Excavator - mobile crusher - belt conveyor method that adopted in many open pit mines in the world is pointed out in order to solve problems of excavator - truck method. Excavator - truck method was selected because of easy loading properties of big lump rock particles produced from drilling and blasting operations directly to trucks, which are also easily adopted to difficult rough open pit mine condition. Trucks can be easily shifted between the open pit mine panels. As the time passes, when open pit mine becomes larger and deeper, expanding haulage distance of overburden material to dumping area increases, the cost of fuel, maintenance, spare parts, tires and labor also increases because of excessive mobile equipments used in working area. Too much mobility causes dusting, noise and leakage of oil and fuel, which causes environmental problems. In order to solve some of the problems mentioned above in this open pit mine, excavator - mobile crusher - belt conveyor method has been proposed. In this study, the application of new proposed production method using such equipments as, excavator, mobile crushers and belt conveyors are explained. And then inevitable complementary belt conveyor transportation system decreases the number of mobile equipment and production cost. It can easily work in steeper working condition than the trucks. It is pointed out that belt conveyor system has bigger advantages than the truck transportation system. In this new proposed method, by defining the property of overburden material, length of haulage roads inclination, capacity of dumpingVI area, some suggestions has been given for feasibility of equipment used in open pit mine. Additionally, a new method of excavator - mobile crusher - truck - belt conveyor combination has been introduced to prevent the truck idleness and also to combine the best properties of truck - belt conveyors. Beside this, the advantages and disadvantages of new method have also been given in the scope of this study. Finally, economical analysis of three methods has been conducted the proposed method of excavator - mobile crusher - belt conveyor has bigger advantages over the other methods due to production cost saving and also gain the biggest income with respect to other methods.