Farklı yaştaki sıçanların timus ve bazal laminasında fibronektin lokalizasyonunun immünohistokimyasal çalışması
- Tez No: 55357
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TURAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Swiss albino sıçanlarda (Rattus rattus) timusun histolojik yapısı, timusda fibronektin immunolokalizasyonu ve hematolojik parametrelerdeki yaşa bağlı değişiklikler incelenmiştir. Deneylerde 1, 6 ve 12 aylık Swiss albino sıçanlar (Rattus rattus) kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda sıçanların timuslan çıkartılarak, fikse edilmiş ve parafine gömülmüştür. Timusun parafin kesitleri histolojik yapının incelenmesi için Hematoksilen & Eosin, fibronektin immunolokalizasyonunu belirlemek için ise PAP ile boyanmıştır. Aynı yaştaki dişi ve erkek sıçanlar arasında yaşa bağlı olarak, timusun histolojik yapısı ve fibronektin immunolokalizasyonunda önemli bir fark belirlenmemiştir. Dişi ve erkek sıçanların timusunda, yaşa bağlı olarak lobüllerarası bağ dokusunda, timus kapsülünün kalınlığında ve Hassall cisimciklerinin miktarında artış belirlenmiştir. Ayrıca timus lobüllerinin korteks ve medulla düzenlenmesinde değişiklikler olmuştur. Sıçanların timusunda fibronektin immunolokalizasyonu incelendiğinde yaşlanmayla, timus kapsülü, lobüllerarası bağ dokusu, kan damarı bazal laminası, korteks ve medullada fibronektin miktarında artış olduğu gözlenmiştir. Hematolojik sonuçlara gelince, yaşlanmayla birlikte WBC, MCV, MCH, RDW ve lenfosit % değerleri azalmış, RBC, HGB, HCT, MGHC, PLT, MPV ve nötrofil % değerleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
M ABSTRACT In this study, age-dependent variations of the histological structure of thymus, fibronectin immunolocalization in thymus and hematological parameters were investigated in Swiss albino rats (Rattus rattus). One, six and twelve months old aged Swiss albino rats (Rattus rattus) were used in experiments. The thymus of rats was excised at the end of the study, fixed and embedded in paraffin. The paraffin sections of thymus were stained with hematoxylin and eosin for examination of histological structure and with PAP for fibronectin immunolocalization. There were no significant differences in age-dependent variations in histological structure of thymus and its fibronectin immunolocalization between the same aged male and female rats. Increases in the amount of connective tissue between lobules, fat cells, thickness of thymic capsule and Hassall's corpuscles were determined in thymus of both sex rats depending on age. In addition, there were changes in cortex and medullar composition of thymic lobules. When fibronectin immunolocalization in the thymus of rats was investigated, it was observed that there were increases in the amount of fibronectin in thymic capsule, connective tissue between lobules, basal lamina of blood vessel, cortex and medulla of thymus with aging. As for the hematological results, WBC, MC V, MCH, RDW and % lymphocyte values decreased but RBC, HGB, HCT, MCHG, PLT, MPV and % neutrophil values increased with aging.