Nesneye yönelik programlama ve kalıcılığın desteklendiği uygulama geliştirme ortamı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of an application development environment which supports object oriented programming and persistency
  1. Tez No: 55358
  2. Yazar: ERKAN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN TÖRECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma Nesneye Yönelik Programlama ve Kalıcılık konularını irdelemiş ve Nesneye Yönelik Kalıcı bir uygulama geliştirme ortamı olarak öngörülen KRONOS'un gerçekleştirimi projesini başlatmıştır. KRONOS'un geliştirilmesi için temel alt yapının hazırlanması çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Temel altyapının oluşturulması için iki ana araca gereksinim duyulmuştur: Uygulama geliştirimi için temel düzeyde ihtiyaçları karşılayacak kütüphaneler ve bir otomatik ayrıştırıcı üreteci. Yazılım teknolojisi geliştikçe bu teknolojiye ayak uyduran uygulamaların geliştirilmesi daha çeşitli araç kullanımını gerektirmektedir. Kişisel bilgisayarlar üzerinde en gelişkin uygulamaların yazılıp işletildiği MS-WINDOWS1 işletim ortamında uygulama geliştirmek hem var olan araçların etkin kullanımına hem de yeni araçların belirlenip oluşturulmasına sıkı sıkıya bağlıdır. Bu amaçla var olan araçlar incelenmiş ve ek olarak gereksinim duyulan yazılımsal araçlar belirlenmiştir. Tez kapsamında ek olarak gereksinim duyulan yazılımsal bileşenler kütüphaneler olarak tasarlanmış, gerçekleştirilmiş ve sınanmıştır. Bir uygulama geliştirme ortamı olarak öngörülen KRONOS'un derleyicisinin r\ gerçekleştirimi için öncelikle otomatik olarak ayrıştırıcı üreten bir yazılıma gereksinim duyulmuştur. Bu yüzden otomatik olarak ayrıştırıcı oluşturulması işi de çalışma kapsamına alınmış ve gramer tanımlarını otomatik olarak bir ayrıştırıcıya çeviren bir yazılım da (Wisdom 2.0) tasarlanmış, gerçekleştirilmiş ve sınanmıştır. Temel düzeyde eksikliklerin giderilmesinin ardından KRONOS uygulama geliştirme ortamının tasarımı yapılmış ve üç ana bileşenden oluşan (kataloglayıcı, sınıf düzenleyicisi ve derleyici) bir mimari önerilmiştir. KRONOS kataloglayıcısının tasarım ve gerçekleştirimine kadar olan çalışmalar tez kapsamı içerisine alınmıştır. 1 MS-WINDOWS Microsoft Corp. firmasının tescilli markasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examined the object oriented programming and persistency, started the KRONOS project which is suggested as an application development environment which supports object oriented programming and persistency. The preparation of the basic infrastructure needed for development of KRONOS is an important part of this study. Two basic toolset was needed for this: the libraries which covers the basic reqirements and an automatic parser generator. As the software technology grows the development of the software which keep up with this technology requires much more various tools. To develop applications on MS-WINDOWS executive environment in which the most advanced applications were developed and run needs knowledge on both about the usage of the existing tools and ability of determination and creation of new software development tools. For this reason the existing tools were examined and the additional nonexistent software tools were determined. These addtitional software components were designed, implemented and tested as libraries. For the implementation of the compiler of the KRONOS which is suggested as an application development environment, a software which can generate parsers from grammar descriptions was needed. So, the study on automatic parser generation was included into the scope of this work and a software (Wisdom 2.0) which converts a given grammar description to the correspoding parser was designed, implemented and tested. Afterwards the KRONOS application development environment was designed and an architecture which has three components (cataloguer, class editor and compiler) was proposed. The studies until the design and implementation of the KRONOS cataloguer were included in this work.