Güç mesafesi ile siyasi yeterlik arasındaki ilişkinin kişilik ara değişkeni üzerinden incelenmesi
The analysis of the relationship between power distance and political efficacy via personality intervening variable
  1. Tez No: 553578
  2. Yazar: MERT UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kültürün güç mesafesi boyutu ile siyasi yeterlik (içsel ve dışsal) arasındaki ilişkiyi incelemek bu çalışmanın amacını teşkil etmektedir. Ayrıca bu ilişkinin incelenmesinde kişilik ara değişkeni söz konusudur. Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü kapsamındaki yüksek lisans öğrencileri üzerinde araştırma kapsamında anket uygulanmıştır. Korelasyon ve regresyon analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda güç mesafesi ile özellikle dışsal siyasi yeterlik arasında bir ilişkinin var olduğu bulunmuş, ancak bu ilişkinin yönü beklentinin tersine negatif çıkmıştır. Kişilik değişkeninin ve özellikle de öz disiplin özelliğinin ise herhangi bir aracılık etkisi bulunamamıştır. Anahtar Sözcükler Güç Mesafesi, Siyasi Yeterlik, Kişilik, Kültür
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the possible relationship between power distance dimension of culture and political efficacy (internal and external). Questionnaire in the context of this research was applied to master's students in Atilim University School of Social Sciences. This relationship is investigated via personality as mediator variable. Correlation analysis and regression analysis were utilized in this research. In conclusion, there has been found a relationship between especially power distance and external political efficacy. However, as opposed to the expected results, it is found that the direction of the relationship is negative rather than positive. Finally, there has been no mediator influence of personality and, in particular, conscientiousness variable. Keywords Power Distance, Political Efficacy, Personality, Culture