Türkiye'de gelir dağılımının yapısı ve yoksullukla mücadele yöntemleri (1980- 2017 dönemi)
Structure of income distribution in Turkey and methods of poverty reduction (1980-2017 periods)
  1. Tez No: 553597
  2. Yazar: HATİCE EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelir eşitsizliği ve yoksulluk, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çözüm bekleyen önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Türkiye'de gelir dağılımı konusu, her zaman gündemde olan ve tartışma konusu yapılan bir alan olmuştur. Bir ülkede gelirin dağılımı, o ülkenin gelişmişlik düzeyi, toplumun sosyal ve idari yapısı hakkında bir fikir verebilmektedir. Sosyal devletin önemli görevlerinin başında gelirin adil dağılımını sağlanması gelmektedir. Yoksulluk olgusu insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. En genel ifadeyle yoksulluk, insanların ihtiyaçlarını karşılama konusundaki yetersiz kalmalarıdır. Bu yetersizlik aslında kişinin yetersizliğinden değil küresel kaynakların adil dağılmamasından kaynaklanmaktadır. Diğer bir ifade ile gelir dağılımının eşitsizliğinden kaynaklanmaktadır. Yoksulluk temelde bireylerin değil ülkenin hatta bunun da üzerinde küresel bir sorundur. Bu nedenle devletler kamusal kaynaklarla ya da sivil toplum örgütleriyle yoksulluğun giderilmesine ilişkin politikalar ve uygulamalar geliştirmektedirler. Bu çalışmada Türkiye'de gelir dağılımının yapısı ve yoksullukla mücadele yöntemleri 1980-2017 yılları arasında ele alınmıştır. Çalışma sonucunda yeterli olmamakla birlikte ülkemizde yoksullukla mücadele için farklı politika ve uygulamaların yapıldığı görülmektedir. Araştırma sonucunda mikrokredi desteklerinin kapsamının, miktarının ve geri ödeme sürelerinin genişletilmesi, bölgeler arası gelir dağılımı adaletsizliklerinin giderilmesine yönelik politika ve uygulamalara ağırlık verilmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Income inequality and poverty, in Turkey as well as all over the world are also among the important problems to be solved. The issue of income distribution in Turkey, which is always on the agenda has been an area that is being debated. The distribution of income in a country can give an idea of the level of development of that country and the social and administrative structure of the society. The primary task of the social state is to ensure a fair distribution of income. The poverty fact is as old as human history. In general terms, poverty is the inability of people to meet their needs. This inability is not due to the inadequacy of the person but due to the distribution of global resources. In other words, it is due to the inequality of income distribution. Poverty is not only the problem of individuals, but also problem of the countries to the point that it could be accepted as a global problem. For this reason, governments are developing policies and practices related to poverty reduction through public resources or nongovernmental organizations. In this study, the structure of income distribution and poverty alleviation methods in Turkey between the years 1980-2017 are discussed. Although the results of the study are not sufficient, it is seen that different policies and practices have been implemented in order to combat poverty in our country. As a result of the research, it is planned to extend the scope, amount and reimbursement periods of microcredit supports, and to focus on policies and applications with regard to eliminating inequalities among the regional income distribution.