Makroekonomik faktörlerin gelir dağılımı üzerine etkisi: Panel veri analizi
The effects of macroeconomic factors on income distribution: Panel data analysis
- Tez No: 553612
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmada makroekonomik faktörlerin gelir dağılımı üzerine etkileri incelenmektedir. 2008-2015 döneminin baz alındığı çalışmada 27 ülkenin verileri ele alınmıştır. Veriler, Dünya Bankası‟nın sınıflandırmasına göre yüksek gelirli, üst orta gelirli ve alt orta gelirli ülkeler olmak üzere analiz edilmiş, bunun yanı sıra 27 ülke toplu olarak panel veri analizine tabii tutulmuştur. Panel veri seti yatay kesit bağımlılığı, birim kök ve Hausman testlerine tabii tutulduktan sonra model tahminleri gerçekleştirilmiştir. Gelir dağılımını etkileyen makroekonomik faktörlerden; ekonomik büyüme hızı, enflasyon, işsizlik, küreselleşme, teknoloji ve kamu gelirleri bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Bağımlı değişken olarak ise ülkelerin gini katsayıları kullanılmıştır. Modele 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan ve tüm dünyaya yayılan küresel krizin etkilerini gidermek için gölge değişken de eklenmiştir. Analiz bulgularına göre yüksek gelirli ülkelerde enflasyon, ekonomik büyüme, işsizlik ve kamu gelirlerinin gelir eşitsizliğini arttırdığı, ekonomik küreselleşmenin ise gelir dağılımının iyileşmesine katkı sağladığı görülmüştür. Üst orta gelirli ülkelerde işsizliğin gelir eşitsizliğini arttırdığı, AR-GE harcamalarının ise gelir eşitsizliğini azalttığı yönünde bir sonuç ortaya koyulmuştur. Alt orta gelirli ülkelerin analiz sonuçları ise ekonomik küreselleşme, kamu gelirleri ve AR-GE harcamalarının gelir eşitsizliğini arttırıcı yönde etkilediğini göstermektedir. Öte yandan küresel krizin yüksek gelirli ülkeler ile üst orta gelirli ülkelerde gelir dağılımını olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Son olarak 27 ülkenin toplu olarak ele alındığı analizde tüm ülkelerde işsizliğin ve kamu gelirlerinin gelirin daha eşitsiz dağılmasına sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study reveals the causes of inequality of income distribution. In the research, which is based on the period of 2008-2015, the data of 27 countries are examined. The countries are analyzed in three groups as high income countries, upper middle income and lower middle income countries according to the World Bank's classification and besides 27 countries are collectively put to panel data analysis. After the panal dataset is applied to cross-sectional dependence, unit root and Hausman tests, the study reveals model estimates. Economic growth rate, inflation, unemployment, globalization, technology and public revenues, which are macroeconomic factors affecting income distribution, are considered as independent variables. As the dependent variable, the gini coefficients of the countries are used. According to the findings of analysis, it is seen that inflation, economic growth, unemployment and public revenues increase income inequality in high income countries and economic globalization contributes to the improvement of income distribution in these countries. In the upper middle income countries, the results show that unemployment increases income inequality and R&D expenditures decrease income inequality. The results of the analysis of lower middle income countries show that economic globalization, public revenues and R&D expenditures affect income distribution. On the other hand, the global crisis has a negative impact on income distribution in high income and upper middle income countries. Finally, in the analysis of 27 countries collectively, it is concluded that unemployment and public revenues caused a more uneven distribution of income in all countries.